Stavebná komora SR v kontexte výbuchu v bytovke varuje pred neodbornými stavebnými úpravami

PrešovSpravodajstvo

V pondelok oplotením vytýčili takzvanú bezpečnú zónu okolo bytového domu, kde plyn vybuchol.

So stavebnými úpravami bez odborného prístupu netreba hazardovať. Upozornila na to Stavebná komora (SK) SR v súvislosti s výbuchom plynu v prešovskej bytovke. Stavebných zmien v panelových domoch je podľa komory mnoho, pričom veľa z nich je nebezpečných. Zdôraznila preto, že stavebné úrady by mali k povoľovaniu zmien pristupovať zodpovednejšie.

SK SR vyjadrila sústrasť a účasť pozostalým rodinám, priateľom a susedom nad stratou ich blízkych po tragickej havárii v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove. Tragédia sa podľa komory nemusela stať, keby niektorí vlastníci bytov v panelových domoch nehazardovali so stavebnými úpravami.

„Máme za to, že takýmto a podobným nešťastiam sa mohlo a môže predísť, keby stavebné úrady zodpovednejšie a razantnejšie pristupovali k zmenám v panelových domoch a tieto zmeny jednoducho nepovoľovali, pretože panelové sústavy okrem pôvodných plastovo-kovových bytových jadier nepoznajú pojem nenosná priečka,“ zdôraznil prezident SK SR Ivan Pauer.

Stavebné úrady by podľa neho nemali vydávať dodatočné stavebné povolenia a súhlasy s ohláseniami na stavebné úpravy v panelových domoch. Mali by však podľa jeho slov dôrazne trvať na odstránení takýchto zmien a ich vinníkov tvrdo a nekompromisne sankcionovať, prípadne odovzdať na doriešenie prokurátorovi ako trestný čin všeobecného ohrozenia. „Tu niet výhovorky, že máme 42 zmenami zdevastovaný starý stavebný zákon. Aj tento starý, teraz platný, stavebný zákon umožňuje tieto neodborné zmeny do panelových sústav riešiť a dajú sa riešiť aj podľa Občianskeho a Trestného zákona,“ podotkol Pauer.

SK SR v snahe zabrániť „zameteniu pod stôl“ podala už viac trestných oznámení na niektoré, zatiaľ menšie, havárie. V takýchto prípadoch podľa komory nebýva len jeden vinník, je za nimi zvyčajne súhra viacerých faktorov a osôb. Stavebná komora vyzvala stavebné úrady, aby vo verejnom záujme nepovoľovali v panelových sústavách žiadne stavebné úpravy okrem výmeny výplní stavebných otvorov, rekonštrukcií rozvodov a rekonštrukcie striech.

„Dodatočné zateplenie odporúčame navrhovať hlavne z pohľadu na statickú bezpečnosť panelovej sústavy ako celok, bez jeho neustáleho zvyšovania do extrémnych hrúbok v honbe za energetickými úsporami. Panelové sústavy bytových domov nikdy neboli projektované na žiadne zmeny, ani na dodatočné zateplenie, a už vôbec nie na tvorbu rôznych otvorov, vyberanie stien, budovanie nových, alebo dokonca montáž ťažkých vírivých bazénov,“ dodal Pauer. Podľa neho by malo byť nešťastie v Prešove mimoriadne vážnou výstrahou všetkým, ktorí vykonali a chcú vykonávať a odsúhlasovať akékoľvek zmeny v bytoch panelových domov.

Foto
Bytovka číslo 9 je naďalej v takzvanej zóne ohrozenia a nie je možné, aby sa do nej v súčasnosti evakuovaní obyvatelia vrátili / TASR

S demontážou minimálne štyroch najvyšších poschodí bytovky začnú v najbližších dňoch. Po pondelkovom zasadnutí krízového štábu mesta Prešov to povedal jeho tajomník Peter Kulan. Podľa prešovskej radnice dopadli revízne skúšky kladne a obyvatelia vybraných okolitých bytových domov sa môžu opäť nasťahovať do svojich bytov.

Podľa Kulana sú vrchné poschodia bytovky v dezolátnom stave, a preto začnú s postupnou asanáciou. „Z nášho pohľadu ohrozujú život a zdravie občanov. Minimálne štyri poschodia musíme dať dole. Následne po ich odstránení sa ukáže čo ďalej, ako sa rozhodneme a ako sa situácia vyvinie, či bude potrebné búrať ďalej, alebo či budú aj nejaké iné možnosti s bytovým domom,“ spresnil Kulan s tým, že na takzvané odstrihávanie jednotlivých panelov použijú ťažkú techniku. S prípravnými prácami plánujú začať v utorok (10. 12.), podľa neho ide o náročný proces najmä z časového hľadiska. Ako zdôraznil hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, vzhľadom na to, že jedna osoba je nezvestná a mala by sa nachádzať na 12. poschodí, je postupná demontáž najhumánnejším spôsobom.

V pondelok oplotením vytýčili takzvanú bezpečnú zónu okolo bytového domu číslo 7, kde plyn vybuchol. „Máme spracovaný statický  posudok a čakáme na spracovanie ďalších posudkov. Chceme vedieť aj názor súdneho znalca v oblasti statiky,“ povedal s tým, že so záchrannými prácami budú pokračovať a v utorok (10. 12.) začnú realizovať násyp v okolí tejto bytovky, ktorý má slúžiť na ochranu inžinierskych sietí v okolí. „Revízne skúšky sú v súčasnosti ukončené, výsledky sú kladné. To znamená, že obyvatelia sa postupne môžu vracať do svojich bytov. Platí to pre bytové domy číslo 5 a takisto pre bytový dom - konkrétne vchody 11 a 13,“ povedal Tomek.

K bytovkám boli počas dňa pristavené aj veľkokapacitné kontajnery. Tie mali okrem iného slúžiť aj na úlomky, ktoré sa obyvateľom dostali do bytov po explózii. „Pri prácach im boli nápomocní aj mestskí policajti,“ dodal s tým, že bytovka číslo 9 je naďalej v takzvanej zóne ohrozenia a nie je možné, aby sa do nej v súčasnosti evakuovaní obyvatelia vrátili. Sprístupnená je im len krátkodobo, a to z dôvodu zabezpečenia bytov.

 

Zdroj: TASR
 

Komentáre