Svitko aj vo štvrtok na 7. mieste, celkovo je už v Top 10

SvetŠport

Druhého slovenského reprezentanta Ivana Jakeša klasifikovali na 37. mieste.

Slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil vo štvrtkovej 4. etape na 41. ročníku pretekov Rely Dakar v Peru výborné siedme miesto. Tridsaťšesťročný Žaškovčan jazdiaci na stroji KTM zopakoval výkon zo stredajšej tretej etapy. Štvrtkové pokračovanie bolo prvou časťou takzvaného maratónu, keď súťažiaci po príchode do bivaku nemôžu využiť pomoc svojich tímov, ale musia sa spoľahnúť len na seba. Trasa 351 km dlhého meraného úseku zaviedla motocykle z Arequipy do bivaku v Moquegue, piloti automobilov, vozidiel SxS a kamiónov prežijú ťažkú noc v Tacne.

Víťazom etapy sa stal Američan Ricky Brabec. Dvadsaťsedemročný jazdec na motocykli Honda zvíťazil s náskokom 6:19 min pred rakúskym obhajcom titulu Matthiasom Walknerom, tretiu pozíciu obsadil Austrálčan Toby Price s mankom 7:07 min. Svitko za Brabecom zaostal o 14:10 min. Druhého slovenského reprezentanta Ivana Jakeša klasifikovali na 37. mieste (+52:06).

„Začiatok veľmi rýchly, no pred ´tankovačkou´ sme urobili chybu a 5 km sme išli mimo trať. Dnes som spadol vo feš-feši, ale bolo to v malej rýchlosti, takže sa mi nič nestalo. Máme maratónsku etapu, motorku už mám nachystanú na zajtra. Vymenil som vzduchový filter a dotiahol špice na prednom kolese, ktoré boli povolené," povedal Svitko.

Brabec sa zároveň stal aj novým lídrom priebežnej celkovej klasifikácie, pred Čiľanom Pablom Quintanillom, ktorému vo štvrtok patrila len 14. priečka (+20:21 min), má k dobru 2:19 min. Na treťom mieste s odstupom 4:22 min figuruje Price. Svitko sa prepracoval na 10. pozíciu, na vedúceho pretekára stráca 28:09 min. Jakeš poskočil z 56. na 49. miesto, za Brabecom zaostáva už o viac ako štyri hodiny.

Kategórii štvorkoliek vládnu Argentínčania, v prvej šestke sa ich vo štvrtok ocitlo päť. Tretiu etapu z doterajších štyroch vyhral Nicolás Cavigliasso s náskokom 5:11 min pred Jeremíasom Gonzálezom Feriolim, tretí bol Francúz Alexandre Giroud (+9:35). Celkovo vedie Cavigliasso o viac ako polhodinu pred Feriolim, na treťom mieste Gustavo Gallego má stratu 49:19 min.

Foto
Na snímke Slovák Štefan Svitko na KTM / TASR / AP

V triede automobilov sa tešil zo štvrtkového etapového triumfu Nasser Al-Attiyah. Katarčan zdolal o takmer dve minúty francúzsku legendu Stéphana Peterhansela, tretiu priečku s mankom 8:32 min obsadil Poliak Jakub Przygonski. Al-Attiyah si víťazstvom upevnil prvú pozíciu v celkovom hodnotení, pred Peterhanselom má k dobru takmer deväť minút. Španiel Nani Roma na tretej pozícii zaostáva už o viac ako 20 minút.

Medzi vozidlami SxS sa najviac darilo Rusovi Sergejovi Kariakinovi, ktorý sa víťazstvom dostal aj do vedenia. Pred Španielom Gerardom Farrésom má k dispozícii vyše 11-minútový náskok, tretí Čiľan Rodrigo Moreno má stratu presne polhodinu.

V kategórii kamiónov ukoristil druhé prvenstvo po sebe ruský zástupca Andrej Karginov. Ruský víťaz Dakaru z roku 2014 bol rýchlejší o 1:29 min ako Čech Martin Macík, s ktorým jazdí aj slovenský mechanik Lukáš Kalanka. Tretie miesto obsadil Rus Airat Mardejev s mankom 12:47 min. Celkovému poradiu vládnu ruské Kamazy - obhajca titulu Eduard Nikolajev vedie s náskokom 4:58 min pred Karginovom, tretí je Dmitrij Sotnikov (+8:39 min).

Piatková 5. etapa bude druhou časťou maratónu. Jazdci sa vrátia do Arequipy, kde v sobotu strávia voľný deň. Pre motocykle a štvorkolky je nachystaných 345 meraných km (celkovo 776 km), ostatné kategórie pôjdu na čas 450 km (celkovo 714 km).

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre