Svitko v 3. etape na siedmom mieste, celkovo je jedenásty

SvetŠport

Druhý slovenský motocyklista Ivan Jakeš obsadil až 76. miesto so stratou viac ako dvoch hodín.

Slovenský motocyklista Štefan Svitko má za sebou zatiaľ najlepšie vystúpenie na tohtoročných pretekoch Rely Dakar v Peru. Tridsaťšesťročný Žaškovčan jazdiaci na stroji KTM v stredajšej tretej etape zo San Juanu de Marcona do Arequipy v 331 km dlhom meranom úseku obsadil výborné siedme miesto. Z víťazstva v etape sa tešil Francúz Xavier de Soultrait, člen Slovnaft Teamu Svitko za ním zaostal o 10:50 min. Na druhom mieste s minimálnym mankom 15 sekúnd skončil Čiľan Pablo Quintanilla, na tretej priečke sa umiestnil Argentínčan Kevin Benavides s odstupom 2:37 min.

Slovenský reprezentant Svitko graduje výkony na 41. ročníku "púštneho dobrodružstva", na úvod ho klasifikovali na 16. mieste, potom bol trinásty a napokon siedmy. „Siedme miesto je super výsledok. Nejakých päť-šesť minút som poblúdil, ale nakoniec som rád, že to bolo len toľko. Pád som nemal, som zdravý a vôbec nie unavený, čo je základ. Zatiaľ ide všetko podľa plánov a dúfam, že sa mi bude naďalej takto dariť," povedal Svitko.

Smola postihla dovtedajšieho lídra priebežnej celkovej klasifikácie Joana Barredu zo Španielska, ktorý sa zasekol na 143. kilometri a napokon odstúpil. Nedarilo sa ani triu Toby Price, Ricky Brabec a Matthias Walkner, všetci mali v cieli horší čas ako Svitko. Druhý slovenský motocyklista Ivan Jakeš absolvoval náročnú etapu, klasifikovali ho až na 76. mieste so stratou viac ako dvoch hodín na De Soultraita.

Francúz Xavier de Soultrait / TASR / AP

Novým lídrom priebežného hodnotenia sa stal Quintanilla, ktorý vedie pred Benavidesom o 11:23 min. Tretia priečka patrí Britovi Samovi Sunderlandovi s mankom 12:12 min. Svitko sa nachádza na 11. pozícii, na Quintanillu stráca vyše polhodinu (+32:01). Jakeš figuruje na 56. mieste, jeho odstup predstavuje už viac ako tri a pol hodiny.

V kategórii štvorkoliek sa na prvých troch miestach ocitlo trio Argentínčanov - vyhral Jeremías González Ferioli pred Nicolásom Cavigliassom a Gustavom Gallegom. Víťaz úvodných dvoch etáp Cavigliasso má na čele solídny náskok 29:52 min pred Gonzálezom Feriolim.

Medzi automobilmi bol najrýchlejší Stéphane Peterhansel. Päťdesiattriročný legendárny francúzsky 13-násobný víťaz Rely Dakar zvíťazil s náskokom 3:26 min pred Katarčanom Nasserom Al-Attiyahom. Tretí s odstupom 11:47 min bol Poliak Jakub Przygonski. Španielsky obhajca vlaňajšieho titulu Carlos Sainz takmer odtrhol predné koleso. Po troch hodinách sa síce znovu rozbehol, ale jeho šance na ďalší triumf sú v koncoch. Šťastie neprialo ani Francúzovi Sébastianovi Loebovi, ktorý stratil vyše 40 minút. Novým vedúcim mužom hodnotenia je Al-Attiyah o 6:48 min pred Yazeedom Al Rajhim zo Saudskej Arábie.

V triede SxS sa tešil z etapového víťazstva Španiel Gerard Farrés, ktorý zdolal Čiľana Francisca Lópeza o 2:03 min. Na čele je práve López s náskokom 3:24 min pred Farrésom.

Tretiu etapu spomedzi kamionistov ovládol Andrej Karginov. Ruský víťaz Dakaru z roku 2014 bol rýchlejší o 4:30 min ako jeho krajan Dmitrij Sotnikov. Na treťom mieste s mankom 5:06 min skončil ruský obhajca prvenstva Eduard Nikolajev, ktorý si drží aj priebežné vedenie pred Sotnikovom (+8:25) a Argentínčanom Federicom Villagrom (+14:12).

Štvrtková štvrtá etapa bude prvou časťou takzvaného maratónu, keď súťažiaci po príchode do bivaku nebudú môcť využiť pomoc svojich tímov, ale musia sa spoľahnúť len na seba. Kým trasa 351 km dlhého meraného úseku zavedie motocykle a štvorkolky do bivaku v Moquegue, piloti automobilov, vozidiel SxS a kamiónov prežijú ťažkú noc v Tacne.