Svitko v 5. etape napokon ôsmy a celkovo je už deviaty

SvetŠport

Lídrom priebežného celkového poradia zostal Američan Ricky Brabec.

Slovenský motocyklista Štefan Svitko pokračuje na 41. ročníku Rely Dakar vo výborných výkonoch, v piatkovej 5. etape obsadil ôsme miesto s minimálnou stratou na vedúce pozície. Tridsaťšesťročný Žaškovčan si pripísal tretíkrát po sebe umiestnenie v top 10, vo štvrtok a v stredu figuroval na siedmej priečke. Svitko jazdiaci na stroji KTM zaostal za víťazným Samom Sunderlandom o 5:05 min.

Brita pôvodne klasifikovali ako štrnásteho v poradí, ale organizátori mu neskôr odpočítali 10 minút, ktoré strávil pri Portugalčanovi Paulovi Goncalvesovi. Ten si pri ťažkom páde narazil hlavu, pravdepodobne zlomil ruku a napokon odstúpil. Na druhej pozícii skončil Francúz Xavier de Soultrait s mankom 3:23 min, tretí bol s odstupom 3:32 min rakúsky obhajca vlaňajšieho prvenstva Matthias Walkner. Druhý slovenský reprezentant Ivan Jakeš obsadil 42. miesto, za Sunderlandom zaostal o viac ako hodinu.

Foto
Štefan Svitko / TASR / AP

Lídrom priebežného celkového poradia zostal Ricky Brabec. Američan obsadil v piatok jedenáste miesto (+6:46) a pred Sunderlandom vedie s náskokom 59 sekúnd. Tretia pozícia s odstupom 2:52 min patrí Čiľanovi Pablovi Quintanillovi, ktorému sa tiež nedarilo a obsadil len 13. miesto (+7:19). Svitko si polepšil o jedno miesto a je už deviaty, za Brabecom zaostáva o 26:28 min. Jakešovi patrí 39. miesto (+5:07:39 h).

Piatková 5. etapa bola druhou časťou tzv. maratónu. Jazdci sa vrátili do Arequipy, kde v sobotu strávia voľný deň. Pre motocykle a štvorkolky bolo nachystaných 345 meraných km (celkovo 776 km). Nedeľňajšia 6. etapa sa pôjde z Arequipy do San Juanu de Marcona. Na motocykle a štvorkolky čaká 317 meraných km (celkovo 838 km), automobily, SxS a kamióny absolvujú 290 meraných km (celkovo 810 km ).

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre