Tatar medzi hviezdami zápasu, vysoká prehra Ottawy napriek gólu Gáboríka

SvetŠport

Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel v noci na stredu v zámorskej NHL gólom k triumfu Vegas Golden Knights nad Vancouverom Canucks 4:1.

Na konto si pripísal aj dva plusové body. Presný zásah Mariána Gáboríka nezabránil prehre Ottawy s Floridou 2:7. New York Islanders v bránke bez Jaroslava Haláka zdolali Pittsburgh 4:1. Tampa Bay si poradila s Torontom 4:3 a upevnila si post lídra Východnej konferencie.

Dvadsaťsedemročný Tatar dosiahol osemnásty gól v ročníku, keď v 35. minúte na dva razy prekonal Jacoba Markströma v bránke hosťujúcich Canucks. Jeho prvý pokus ešte Markström zneškodnil, ale na dorážku už nestačil. Slovenský útočník zvýšil už na 4:0 pre domácich a Vancouver sa v tretej tretine zmohol iba na kozmetickú úpravu výsledku. Tatara vyhlásili za jednu z troch hviezd zápasu.

Golden Knights však počas duelu prišli o brankára Marca-Andreho Fleuryho, ktorý si síce pripísal 402. víťazstvo v kariére a posunul sa na dvanástu priečku historického poradia, no od druhej tretiny ho vystriedal Malcolm Subban. Tréner Gerard Gallant potvrdil, že nešlo o oddych, hoci Fleury nastúpil v 21 z uplynulých 22 stretnutí. Subban chytal prvýkrát od 2. februára. „Snažil som sa sústrediť na každý zákrok. Chalani mi to výrazne uľahčili, keďže často nútili súpera strieľať z diaľky," citovala oficiálna stránka súťaže Subbana, ktorý mal 22 úspešných zásahov.

Gáborík skóroval v čase, keď mohla Ottawa ešte na vlastnom ľade pomýšľať na lepší výsledok, v 34. minúte znížil na 2:4. Potom však Senators trikrát inkasovali a jedenásty gól 36-ročného slovenského útočníka v sezóne tak nemohol stačiť. Gáborík mal okrem toho na konte tri mínusové body. „Od začiatku sme nehrali dostatočne dobre, niektorým hráčom sme poskytli viac času na ľade a bolo to pre nich ťažké. Tento zápas zrejme viacerým otvoril oči," priznal kouč Ottawy Guy Boucher.

Tomáš Tatar (uprostred) / TASR / AP

Výsledky:

Carolina - Edmonton 3:7, New York Islanders - Pittsburgh 4:1, New York Rangers - Columbus 3:5, Washington - Dallas 4:3, Detroit - Philadelphia 5:4 pp a sn, Ottawa - Florida 2:7 /za domácich Gáborík 1+0/, Tampa Bay - Toronto 4:3, Winnipeg - Los Angeles 2:1 pp, Chicago - Colorado 1:5, Vegas - Vancouver 4:1 /za domácich Tatar 1+0/, San Jose - Vancouver 6:2