Trestné oznámenie Pavla Ruska smeruje aj na policajtov

SlovenskoSpravodajstvo

Podľa exministra sa niekto snaží zdiskreditovať jeho osobu.

Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave sa opätovne začala zaoberať trestným oznámením Pavla Ruska v súvislosti s obvinením v prípade prípravy vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej. Trestné oznámenie podal Rusko osobne v podateľni Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Urobil tak v polovici januára, pričom sa má týkať neznámych páchateľov s tým, že ide o zámernú snahu zdiskreditovať jeho osobu. „Trestné oznámenie Pavla R. zo 14. januára 2019 bolo v súvislosti s nadobudnutím účinnosti novely Trestného poriadku 5. februára Okresnou prokuratúrou Bratislava I postúpené na ďalšie konanie Krajskej prokuratúre Bratislava. To vzhľadom na skutočnosť, že trestné oznámenie smeruje aj voči príslušníkom Policajného zboru, ktorí sa mali podieľať na vyšetrovaní trestnej veci obvineného Pavla R., ktorá je podľa jeho tvrdenia výsledkom zorganizovanej snahy o jeho trestné stíhanie a poškodenie jeho mena okrem iného za pomoci ovplyvňovania vyšetrovania a účelovo koordinovaných krivých výpovedí,“ informoval prokurátor a hovorca KP v Bratislave Matej Izakovič. V danej veci zatiaľ nebolo začaté trestné stíhanie.

Foto
Pavol Rusko / TASR

Okresný súd (OS) Bratislava II 4. januára rozhodol, že Rusko bude aj naďalej stíhaný na slobode. Rozhodnutie súdu však nie je právoplatné. Súd tak zamietol návrh KP v Bratislave na rozšírenie dôvodov väzby obvineného a vzatie do väzby. „Dôvodom rozhodnutia súdu je, že návrh neobsahuje konkrétne skutočnosti a dôvody, ktoré by svedčili o dôvodnej obave z ovplyvňovania svedkov a spoluobvinených, prípadne marení skutočností dôležitých pre trestné konanie,“ skonštatoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak s tým, že uznesenie nie je právoplatné, zástupca prokuratúry podal sťažnosť. Po jej doručení bude rozhodovať o veci KS v Bratislave.

„V nadväznosti na rozhodnutie sudcu Okresného súdu Bratislava II dozorový prokurátor ihneď po vyhlásení rozhodnutia, ktorým bol zamietnutý podnet na rozšírenie dôvodov väzby u obvineného Pavla R. o kolúznu väzbu, zahlásil sťažnosť. V súčasnosti sa čaká na doručenie písomného vyhotovenia rozhodnutia súdu, aby bolo možné podanú sťažnosť odôvodniť,“ uviedol Izakovič.

Advokát Pavla R. Marek Para považuje návrh na väzobné stíhanie Pavla R. za nedôvodný: „Ja som skutočne nevidel žiadne kolúzne konanie svojho klienta. Vyjadrenie vlastného postoja k obhajobe je jednoducho sloboda prejavu a právo na obhajobu.“ Rusko bol s rozhodnutím spokojný: „Ja som veľmi rád, že spravodlivosť prehovorila a že výsledok je taký, aký je.“

Prokurátor vysvetlil, že návrhom na väzobné stíhanie reagoval na minuloročnú decembrovú tlačovú konferenciu Ruska, na ktorej označil výpovede svedkov za klamstvo. „Všetky tieto veci treba vnímať v určitom kontexte a myslím si, že bolo možné do určitej miery ovplyvniť či už svedkov, spoluvinníkov, alebo poškodených,“ povedal po rozhodnutí súdu s tým, že podľa neho bolo možné zasiahnuť do zákonnosti procesu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre