Trinásty ročník Memoriálu Michala Bozogáňa v znamení olympijského očakávania

KošiceŠport

Stalo sa už príjemnou tradíciou, že karatisti zo Slovenska i okolitých krajín štartujú nový kalendárny rok v Košiciach. Populárny Memoriál Michala Bozogáňa napísal v hale SOŠ Palackého už svoju trinástu kapitolu a konkurencia bola opäť poriadne pestrá.

Foto
Memoriál Michala Bozogáňa ponúkol desiatky špičkových karate zápasov / KOŠICE ONLINE

Trinásty ročník v znamení silnej konkurencie

„Trinástka je vraj nešťastné číslo, no tento ročník Memoriálu bol rovnaký ako predošlé. Opäť sme sa tu zišli vo veľkom počte a prišli stovky karatistov zo Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, Česka a Maďarska,“ rozhovoril sa Peter Bozogáň z košického klubu Karate Union, ktorý organizuje tento turnaj na počesť pamiatky svojho syna Miška.

Jeho pravou rukou je z pohľadu tohto úsilia manželka Daniela.

„V podstate je to naše tretie dieťa, ktorému sa venuje hlavne manžel,“ pousmiala sa polovička hlavného organizátora. „V rámci turnaja sa mu snažím pomáhať, ale priznám sa, že za tie roky som stále neporozumela hodnoteniu tohto športu a netuším ako sa volajú jednotlivé kopy a údery. Našťastie sa tomu venuje starší syn Peter a bude to teda on, kto raz prevezme žezlo po svojom otcovi.“

Za roky organizácie už pôsobia ľudia z okolia Bozogáňovcov ako výborne zohraný tím. „Vysoká účasť si vyžaduje kvalitný servis a vždy je tam to napätie, či bude všetkého dosť, či budú fungovať bufet a ostatné veci. My východniari sme však typickí pohostinnosťou. Táto súťaž má svoju kvalitu a preto sa sem vracajú pretekári veľmi radi,“ skonštatovala s hrdosťou Daniela Bozogáňová.

Galéria k článku

Z pohľadu zisku medailí dominoval tradične ukrajinský Union Ľvov, ktorý získal až 49 cenných kovov, vrátane dvanástich prvenstiev. Dve zlaté medaily získal košický klub TJ Metropol, po jednom zlate pridali kluby Karate Union Košice a Karate Klub Kretovič Košice.

S lúpežníkom by sa nemaznala

O spomínané zlato „Kretovičovcov“ sa postarala 23-ročná Jaroslava Baňasová, ktorá triumfovala v kategórii senioriek do 60 kilogramov.

V týchto seniorských kategóriách nás nie je tak veľa, ale finálový zápas proti Lenke Ťažkej z Brezna nebol ľahký. Navzájom totiž súperíme už roky a poznáme sa teda veľmi dobre. Navyše, pre moje pracovné povinnosti už netrénujem toľko ako kedysi,“ vyslovila sa so spokojným úsmevom Košičanka, ktorá spája svoje športové aktivity s prácou vedúcej darčekovej predajne. Prípadný lúpežník by u nej zrejme nepochodil a úspešná karatistka by ho spacifikovala bez problémov. „Mala by som to vedieť, veď to trénujem dlhé roky. Našťastie to však ešte potrebné nebolo.“

Foto
Jaroslava Baňasová s trofejou za prvé miesto / KOŠICE ONLINE

Úsmevy na všetky strany rozdávala aj členka klubu z Banskej Bystrice Denisa Peško.

„Som veľmi šťastná, pretože týmto prvenstvom som sa vrátila po štyroch operáciách členka. O to viac si to cením,“ objasnila pozadie výbornej nálady víťazka súťaže kata senioriek.

Iný by to možno po toľkých zdravotných problémoch vzdal, no reprezentantka Slovenska potvrdila povesť bojovníčky. „Určite som nemyslela na nejaký koniec kariéry. Ja totiž nechcem nikdy prehrať a nechcela som prehrať ani sama so sebou. Bola som teda presvedčená o tom, že sa vrátim a budem opäť bojovať. Toto zlato povzbudí a aj preto som do Košíc išla. Teším sa na ďalšie súťaže.“

Foto
Denisa Peško absolvovala zlatý návrat po ťažkých operáciách / KOŠICE ONLINE

Olympiáda ako silný impulz

Silnou motiváciou celého sveta karate je zaradenie tohto športu do olympijského programu.

„Stane sa tak prvýkrát a bohužiaľ možno aj naposledy,“ miešajú sa pocity v Petrovi Bozogáňovi. „Funguje tam silný lobing a Japonci si našťastie dokázali presadiť práve karate. Z pohľadu ďalších olympiád to už tak ružovo nevyzerá a je to veľká škoda. Karate je tradičný šport s niekoľkostoročnou históriou a prednosť dostanú aj viaceré športy, ktoré sa robia pár rokov. Na toto rozhodnutie sú však olympijské výbory a my to neovplyvníme.“

Podľa prezidenta Slovenského  zväzu karate Daniela Líšku predstavuje zaradenie tohto športu pod päť olympijských kruhov v každom prípade obrovský impulz.

„Určite nám to pomohlo. Pocítili sme to na výške príspevkov do nášho športu a stúpol samozrejme aj záujem mladých pretekárov. Karate zaznamenáva na celom svete silný progres, pretože krajiny do toho venujú výrazne viac peňazí. S rozvojom však prichádza i vyššia konkurencia a zrazu je z karate takmer profesionálny šport. Bez dvojfázového tréningu už vo svete neuspejete a aj preto je to pre nás veľmi ťažké,“ upozornil Líška.

My by sme pochopiteľne najradšej sledovali v Tokiu aj nejakého slovenského pretekára. Podľa šéfa slovenského karate šanca žije, no zároveň priznáva, že nie je veľmi veľká.

Naše nádeje sa upierajú hlavne do Miroslavy Kopúňovej. Čaká nás májový turnaj v Paríži, no päť váhových kategórií mužov a žien zlúčili do troch kategórií a v podstate sa bojuje len o sedem miest. To ôsme majú garantované domáci Japonci. Na olympiádu postúpia najlepší podľa rankingu a víťazi spomínaného turnaja vo Francúzsku. Na posledných podobných podujatiach pritom štartovalo v jednej váhe okolo 120 pretekárov. Je teda jasné, že to bude extrémne ťažké,“ podotkol Daniel Líška.

„Pre mňa to prišlo neskoro,“ pousmiala sa Jaroslava Baňasová. „Ja som si už svoje ambície naplnila a bola som na majstrovstvách Európy i sveta. Získala som aj pár titulov majsterky Slovenska a teraz sa už venujem karate len pre dobrý pocit.“

Foto

Východ je baštou karate

A ten získava práve na turnajoch, akým je Memoriál Michala Bozogáňa. Jeho úroveň vyzdvihol aj samotný šéf slovenského karate.

„V rámci našej federácie máme turnaje takmer každý týždeň, ale tento Memoriál je organizovaný aj pre reprezentantov, ktorí sa pripravujú na februárové majstrovstvá Európy. Zároveň sa tu môžeme konfrontovať s kvalitnými pretekármi z Ukrajiny a iných okolitých štátov,“ skonštatoval Daniel Líška, podľa ktorého predstavuje východ Slovenska baštu tohto športu u nás. „Na východe sú veľmi silné kluby s výbornými výsledkami. Narodilo sa tu veľa víťazov Svetového pohára a medailistov zo svetových podujatí. Východ teda môže byť na svoje karate hrdý.“

 

Poradie najúspešnejších tímov 13. ročníka Memoriálu Michala Bozogáňa:

  1. Union Ľvov 49 medailí (12 zlatých, 12 strieborných, 25 strieborných)
  2. Karate Banská Bystrica 13 (5-5-3)
  3. Taysen (Ukrajina) 7 (5-1-1)
  4. Karate Klub Iglow Spišská Nová Ves 10 (4-4-2)
  5. Športová škola karate 7 (3-3-1)

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre