Turisti môžu opäť objavovať čaro jasovského kláštora

VýchodSpravodajstvo

Návštevníci majú k dispozícii aj audiosprievodcu.

V Kláštore Rádu premonštrátov v Jasove, ktorý sa nachádza v okrese Košice–okolie, sa zrealizovala rekonštrukcia turistického centra. Návštevníci budú môcť využívať niekoľko noviniek, vrátane audiosprievodcu. Premonštráti chcú aj vďaka nemu hodnotnú historickú pamiatku viac priblížiť turistom. „Mám radosť, že môžeme predstaviť a požehnať výsledky krásnej spolupráce. Zrevitalizovali sme miestnosť prvého kontaktu, vybavili ju a pripravili pre našich návštevníkov. Hlavne sme sa snažili ešte začiatkom letných prehliadok pripraviť audiosprievodcu pre zahraničných turistov. Chceme, aby sa o tomto nádhernom mieste mohli dozvedieť čo najviac, ideálne v ich rodnom jazyku,“ uviedol opát premonštrátov Martin Ambróz Štrbák.

Audiosprievodca odhaľuje tajomstvá kláštora v šiestich jazykoch, v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine, poľštine a francúzštine. Projekt sumou sedemtisíc eur finančne podporil Košický samosprávny kraj (KSK) prostredníctvom programu Terra Incognita. Celkové náklady projektu aj so spoluúčasťou žiadateľa, ktorým bolo samotné opátstvo, presahujú sumu deväťtisíc eur.

Foto
Kláštor v Jasove / Terra Incognita

„Podarilo sa nám zrealizovať ďalší úspešný projekt. Jasov je síce menej známou, no turisticky veľmi atraktívnou lokalitou v kraji. Okrem jaskyne či hradu sa pýši týmto kláštorom, kde sa nachádza jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku. Vďaka turistickému sprievodcovi v šiestich jazykoch sa o týchto zaujímavých miestach dozvedia viac aj zahraniční turisti. Verím, že zlepšením turistickej vybavenosti ich do Jasova príde opäť o čosi viac,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Ako skonštatovala výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková, audiosprievodca je dobrým prostriedkom, ako pomerne jednoduchým spôsobom skvalitniť ponuku pre návštevníka: „Ešte vlani sme intenzívne na tvorbe audioguide spolupracovali aj s obcou Ruská Bystrá, kde sa nachádza drevený chrám zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Som presvedčená o tom, že takéto projekty posúvajú úroveň služieb poskytovaných turistovi míľovými krokmi.“ Kláštor je verejnosti sprístupnený už od mája, pričom od piatka 14. júna pribudnú aj pravidelné prehliadky s historičkami či s opátom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre