Ukončenie niektorých exekúcií by stálo vyše 34 miliónov eur

SlovenskoSpravodajstvo

Návrh zákona bol predložený na záverečné posúdenie viacerým inštitúciám.

V prípade, ak bude schválený zákon o ukončení niektorých exekúcií, dosah na rozpočet verejnej správy by mal byť na budúci rok viac ako 34 miliónov eur. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky zdôrazňuje, že táto suma ešte nie je konečná. Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová, závisí to od počtu výnimiek v zákone a od paušálnej sumy trov starých exekúcií, na ktoré má exekútor nárok.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ministerstvo spravodlivosti rokovalo o financovaní návrhu s rezortom financií. Pripravovaný materiál predpokladá, že vplyv na rozpočet verejnej správy bude na rok 2020 predstavovať 34,24 milióna eur, na rok 2021 4,22 milióna eur, na rok 2022 3,29 milióna eur a na rok 2023 1,43 milióna eur. „Pre korektnosť je potrebné uviesť, že aj keď dosah na rok 2020 vyzerá ako vysoký, v skutočnosti ide len o to, že tým, že sa zastavenie exekúcií urýchli, urýchli sa aj vynakladanie prostriedkov, ktoré by v prípade, že tento zákon nebude prijatý, štát aj tak platil,“ uviedla Drobová s tým, že tento postup sa dá ilustrovať na príklade predčasného splatenia hypotéky, ktorá by sa mohla splácať ešte ďalších dvadsať rokov: „Našou snahou je, aby sa súdy starými exekúciami počas ďalších 20 rokov nezaoberali.“

Návrh zákona bol predložený na záverečné posúdenie vplyvov Stálej pracovnej komisii Legislatívnej rady vlády SR na posudzovanie vybraných vplyvov, na rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR, Legislatívnej rady vlády SR, ako aj na rokovanie vlády SR. Právnou úpravou by sa ukončili tie exekúcie, ktoré začali pred 1. aprílom 2017. Stará exekúcia sa podľa návrhu zastavuje vtedy, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre