Ukrajinskí lekári sa prišli vzdelávať v oblasti liečenia cystickej fibrózy

KošiceSpravodajstvo

Školenie im umožní vidieť moderné metódy liečby.

Európska únia vytvorila pred ôsmimi rokmi projekt cezhraničnej spolupráce krajín v oblasti liečenia cystickej fibrózy. Jeho podstatou je zdieľanie vedomostí pri liečení tohto genetického ochorenia. Do košickej Detskej fakultnej nemocnice (DFN) preto v pondelok prišiel tím zdravotníkov z novootvoreného Centra Cystickej Fibrózy v Ivano-Frankovsku, kde ochorením trpí viac ako 30 detí. Na Ukrajine totiž liečba zatiaľ nedosahuje úroveň krajín Európskej únie.

„Snažíme sa tam priniesť to know-how, ktoré my máme, ktoré sme získali a rokmi sme si vybudovali starostlivosťou o pacientov s cystickou fibrózou. Som pneumológ a imuno-alergiológ. Musí tam byť gastroenterológ, endokrinológ. Musia tam byť všetky špecializácie pediatrické, čo nie je také jednoduché ani u nás a okrem týchto fakultných a univerzitných nemocníc to nespĺňa žiadna iná, bežná nemocnica,“ uviedla preumologička z DFN Anna Feketeová.

Foto
Cieľom projektu je zdieľanie vedomostí pri liečbe ochorenia / TASR

Školenie umožňuje vidieť ukrajinským zdravotníkom využívanie moderných liečebných metód v praxi. Po metropole východu ich ešte čaká druhá fáza kurzu v Dolnom Smokovci. Spolupráca s ukrajinskými lekármi začala už v roku 2008, keď členovia Slovenskej asociácie cystickej fibrózy vycestovali do Užhorodu prvýkrát.

„My sme cez Užhorod otvorili spoluprácu s celou Ukrajinou aj s rodičmi, aj s pacientmi, aj s lekármi z rôznych oblastí, a následne potom sme znova v roku 2017 napísali ďalšiu žiadosť o grant, ale už s Ivano-Frankovskou detskou nemocnicou a ten sme tiež získali. Získali sme ešte aj tretí grant, čiže my v súčasnosti implementuje dva granty z programu cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou s Ivano-Frankovskou detskou nemocnicou,“ povedala predsedníčka asociácie Katarína Štěpánková.

Granty sú približne vo výške pol milióna eur. Na celej Ukrajine sa nachádza jediné centrum na liečenie cystickej fibrózy približne na tisíc pacientov a na Slovensku je dostupná liečba, ktorá značne uľahčuje i predlžuje život pacientov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre