Útočník Tarrant poprel všetky obvinenia

SvetSpravodajstvo

Pri streľbe prišlo o život 51 ľudí.

V novozélandskom meste Christchurch došlo v marci tohto roka k útokom na dve mešity, pri ktorých prišlo o život 51 ľudí. Zo spáchania tejto tragédie je obvinený Brenton Tarrant, ktorý však dnes (14.6.) na súde poprel všetky vznesené obvinenia. Útočník sa zúčastnil procesu v Christchurchi prostredníctvom telemostu z väznice s najvyšším stupňom stráženia v novozélandskom Aucklande, kde je v súčasnosti vo väzbe.

Tarrant len ticho sedel a párkrát sa uškrnul, pričom za seba nechal hovoriť svojho právneho zástupcu Shanea Taita, ktorý avizoval, že jeho klient prehlasuje, že je nevinný, a to v prípade všetkých 92 vznesených obvinení. Zo siene pre verejnosť sledovalo útočníka aj približne osemdesiat preživších a pozostalých.

Foto
Novinári pred budovou súdu v Christchurchi / TASR

Voči Tarrantovi je vznesených 51 obvinení z vraždy, 40 obvinení z pokusu o vraždu a jedno obvinenie z terorizmu. Z dvoch posudkov jeho duševného zdravia vyplynulo, že útočník je schopný absolvovať približne šesťtýždňový proces, ktorého začiatok stanovil sudca Cameron Mander na 4. mája budúceho roka. Termín ďalšieho pojednávania bol stanovený na 15. augusta.

Útočník počas modlitieb začal strieľať na ľudí v preplnenej mešite Al Noor, z ktorej sa následne presunul do ďalšej mešity Linwood na predmestí Christchurch, kde pokračoval v paľbe. Oba útoky naživo vysielal na sociálnych sieťach.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre