V kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedal aj Kočner

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 16.00 hod.

Pred senátom Okresného súdu Bratislava II dnes pokračuje hlavné pojednávanie v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej. V tomto prípade je obžalovaný bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a jeho komplic Miloš Kaštan.

Rusko, Lališ a Kaštan sa ospravedlnili a svojim obhajcom dali súhlas na konanie v ich neprítomnosti. Na proces bol eskortovaný len Černák. V kauze vypovedal aj Marian Kočner. Pojednáva sa za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Bratislava.

Medzi svedkami, ktorí vypovedali, je aj bývalá vedúca sekretariátu televízie Markíza Andrea S., pričom uviedla, že s Ruskom sa pozná od roku 1995. Svedkyňa pracovala v televízii do leta 2008. Poškodenú Volzovú pozná, osobne sa však s ňou nerozprávala. Svedkyňa nevie o nejakých sporoch medzi Ruskom a Volzovou, ani o tom, že by poškodenú niekto sledoval alebo sa jej vyhrážal, pretože neprichádzala s ňou do pracovného styku. Svedkyňa v prípravnom konaní povedala, že dvojica mala medzi sebou len bežné pracovné nezhody.

Kočner uviedol, že k príprave vraždy Volzovej nevie nič povedať. Zároveň konkretizoval, že z obžalovaných pozná iba Ruska, nie Černáka a Kaštana, pričom asi dvakrát sa stretol s Lališom. Kočner však pozná poškodenú. V tejto veci bol vypočutý už v novembri 2017, ale nepamätá si obsah výpovede. Nevedel sa vyjadriť ani ku stretnutiu Černáka s Ruskom, ani potvrdiť, či sa takéto stretnutie uskutočnilo v Banskej Bystrici. Kočner tvrdí, že informácie má len z médií.

Svedok sa s Volzovou spoznal kocnom roka 1997 alebo začiatkom roka 1998, keď ich zoznámil Peter Čongrády alias Čongi.

„Čongi sa s ňou poznal dlhšiu dobu,“ skonštatoval Kočner s tým, že okrem toho vypovedal aj k situácii v prípade pohľadávky v televízii Markíza, o ktorú mal záujem:

„Dôležitá a zaujímavá je jedna vec. Pani Volzová ubezpečovala, že Pavla R. nemá v televízii nikto rád a, naopak, ona je u zamestnancov obľúbená a prejavila záujem televíziu viesť. My sme s vedením televízie nemali skúsenosti.“

Kočner spomenul aj jeho vstup do Markízy a zhromaždenie stoviek ľudí na záchranu televízie. Podľa jeho slov bolo prekvapením, že za Volzovú sa postavili len dvaja ľudia, pričom pred zhromaždením odmietla vystúpiť.

„Dá sa povedať, že z Markízy utiekla Volzová takmer s plačom,“ doplnil Kočner a dodal, že nadobudol presvedčenie, že v podstate len nebola spokojná s postavením v televízii:

„Mala menšiu kanceláriu, menej hodnotné auto, dlhodobo sa snažila o ovládnutie Markízy a odvolať Pavla R. na valnom zhromaždení z funkcie.“

Volzová podľa Kočnera nikdy nespomenula, že má nejaký strach, že by ju niekto sledoval a vyhrážal sa jej:

„Nechcem niekoho urážať. Pani Volzová sa sťažovala na všetko, na Pavla R., na zamestnancov.“

Kočner vyhlásil, že za celou kauzou stál bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslav Svěchota. Tiež tvrdí, že SIS približne v roku 1997 viedla spis na neho a Ruska:

„Peter Steinhübel mal eminentný záujem o vstup do médií a mal záujem vstúpiť do televízie Markíza. V tom čase udržiaval nadštandardné vzťahy s vtedajším námestníkom SIS Svěchotom, ktorý zase udržiaval nadštandardné vzťahy so sýkorovcami a Mikulášom Černákom. Je pre mňa nemysliteľné a nepochopiteľné, že by Steinhübel nevedel, že si obžalovaný Pavol R. objednal vraždu Volzovej. Že by on neprišiel za Pavlom R. a nepovedal mu, že bude jeho spoločníkom alebo pôjde do väzenia. Môj osobný názor je, že celú kauzu Markíza rozpútal Svěchota, aby mohol on alebo nieto z predstaviteľov vtedajšej vládnej moci ovládať Markízu,“ dodal Kočner.

Na súde vypovedal aj ďalší svedok Slavomír S., ktorý skonštatoval, že išlo o člena skupiny černákovcov. Zároveň podrobne opísal stretnutie Ruska s Černákom v Banskej Bystrici, na ktorom malo dôjsť k objednávke vraždy Volzovej. Stretnutie, ktoré trvalo približne 20 až 30 minút, mal vybaviť Kaštan.

„Miki sa smial a nám povedal, že ten blázon Pavol R. si chcel objednať vraždu Volzovej,“ doplnil Slavomír S. o situácii, ktorá nastala po stretnutí v kanceláriách firmy Černáka.

Rusko vraj Černákovi ponúkal za likvidáciu Volzovej 20 miliónov slovenských korún. Banskobystrický bos reagoval, že také veci nerobí. Černák neveril Ruskovi, pretože ho nepoznal a myslel si, že je to nejaká búda alebo pasca.

„Jeho výsluch vnímam tak, že, podobne ako pán Kaštan, podobne ako pán Černák pri prvom výsluchu, potrebovali nejaký čas na takú, by som povedal rozcvičku, aby potom si spomenuli na tie skutočnosti, ktoré boli aj tak zverejnené. V podstate veľmi ploché skutočnosti bez nejakých relevantných detailov, a je to len v snahe pomôcť sebe a privodiť si podmienečné prepustenie a iné výhody,“ uviedol obhajca Marek Para.

Senát OS Bratislava II odročil hlavné pojednávanie v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej na 27. novembra.

 

Foto
Mikuláš Černák  / TASR

Súd v júni vypočul štyroch svedkov vrátane bývalej manželky obžalovaného Viery Ruskovej, bývalého ochrankára a bývalého šoféra exriaditeľa Radovana Ondruša, ďalšieho šoféra Branislava Naništu a člena piešťanskej časti bratislavskej skupiny piťovcov Róberta Bíleho.

Rusko je stíhaný na slobode a monitorovaný elektronickým náramkom. Vraždu Volzovej si mal objednať u Černáka, ktorý mal do nej zaangažovať bratislavskú skupinu sýkorovcov. Prvé pojednávanie v tejto kauze začalo koncom mája minulého roka. Kýbel a Rusko popreli svoju účasť na príprave vraždy. Černák a Kaštan sa k činu priznali.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre