V Kolačkove by mal pribudnúť bitúnok, mäsokombinát a mliekareň

VýchodSpravodajstvo

Súkromná spoločnosť vytvorí 25 nových pracovných miest.

V obci Kolačkov, ktorá sa nachádza v okrese Stará Ľubovňa, by mal v najbližších rokoch pribudnúť malý bitúnok, mäsokombinát aj menšia mliekareň. Tie by chcela postaviť súkromná spoločnosť, pričom jednotlivé prevádzky by mali byť umiestnené v jednej budove. Výstavba spolu s kravínom je predbežne vyčíslená na 3,2 milióna eur a mala by byť ukončená do júna 2021. Súkromná spoločnosť by mala takýmto spôsobom vytvoriť 25 nových pracovných miest.

Cieľom projektu je výstavba priestorov pre porážku hovädzieho dobytka z vlastného chovu a vytvorenie podmienok pre spracovanie mlieka z vlastnej produkcie. „Jednou z podmienok ekologického bitúnku je maximálne 50-kilometrová vzdialenosť fariem, z ktorých má byť dobytok dovezený a v okruhu 50 kilometrov nie je žiaden iný ekologický bitúnok. Druhým dôvodom, pre ktorý sme si zvolili lokalitu Prešovského kraja, je vyššia miera evidovanej nezamestnanosti v rámci Slovenska,“ uviedol štatutárny zástupca spoločnosti Matúš Dziak.

Foto
Na tomto pozemku by mal stáť nový areál / Kolačkov

Spoločnosť bude hľadať nových zamestnancov na pozície mäsiar, pomocník v mäsovýrobe, skladník, vodič, upratovačka či administratívny pracovník. Ako vysvetlil Dziak, spoločnosť zároveň reaguje na súčasný dopyt po biovýrobkoch. Budovy by mali byť postavené na súkromnom pozemku s rozlohou 5 688 metrov štvorcových, pričom zastavaná plocha bude prestavovať viac ako 3 900 metrov štvorcových. Pozemok sa nachádza približne sedemsto metrov od posledných obytných domov v Kolačkove, v Chránenom vtáčom území. Objekty budú umiestnené nad cestou tretej triedy z Kolačkova do Novej Ľubovne, pričom areál bude na ňu priamo napojený. V rámci neho vznikne aj desať parkovacích miest pre zamestnancov.

V kravíne bude ustajnených 90 kráv a 75 teliat. Na prízemí prevádzkovej budovy bude malý bitúnok, kde sa bude realizovať porážka hovädzieho dobytka z vlastného chovu, ale aj príprava mäsa na expedíciu. Zároveň tam budú aj priestory na skladovanie mäsa. Na druhom poschodí bude prevádzka mäsových výrobkov a na treťom prevádzka malej mliekarne, kde sa bude spracovávať kravské a ovčie mlieko a vyrábať syry, maslo a smotana. Na štvrtom poschodí vzniknú priestory pre administratívu.

Spoločnosť požiadala aj o nenávratný finančný príspevok z Programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky. „Predmetom predloženého projektu kolektívnej investície, teda žiadateľa ZETEZ, s. r. o. ako generálneho partnera projektu a jeho spolupracujúcich partnerov na projekte, má byť odbyt mliečnych výrobkov a mäsových výrobkov. Realizovať sa majú investície do výstavby objektov živočíšnej výroby, do obstarania strojov do živočíšnej výroby, obstarania technológie na spracovanie mäsa a technológie mliekarne, obstarania pojazdných predajní,“ informoval hovorca rezortu pôdohospodárstva Michal Feik s tým, že všetky žiadosti v rámci výzvy sú v štádiu vyhodnocovania.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre