V košickej gréckokatolíckej katedrále vystavili relikvie svätého Konštantína-Cyrila

KošiceSpravodajstvo

Relikvie vystavili k verejnej úcte, keďže tieto dni si Slovania pripomínajú 1150. výročie od smrti svätého Konštantína-Cyrila.

V košickej gréckokatolíckej katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky sú od nedele (10. 2.) vystavené relikvie svätého Konštantína-Cyrila. Ide o pozlátený relikviár prstencového typu v priemere približne dva centimetre, ktorý je vložený do veľkej ikony, na nej sú zobrazení sv. Cyril a Metod. Povedal to tajomník eparchiálneho biskupa a hovorca košickej eparchie Martin Mráz.

„Relikvie sme sa rozhodli vystaviť k verejnej úcte, lebo tieto dni si Slovania pripomínajú 1150. výročie od smrti svätého Konštantína-Cyrila. Ide o dar od nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, ktorý ich v roku 2017 daroval Košickej eparchii a vladykovi Milanovi Chauturovi, košickému biskupovi, počas osláv 20. výročia zriadenia Košického apoštolského exarchátu, priameho predchodcu Košickej eparchie,“ povedal Mráz.

Foto
V tomto roku uplynie 1150 rokov od smrti svätého Konštantína-Cyrila, apoštola Slovanov / TASR

Počas celého týždňa 11. až 17. februára je pri príležitosti výročia apoštola Slovanov a spolupatróna Košickej eparchie pripravený program. „Utorky večer zvykne byť v našej katedrále liturgia v staroslovienčine, to znamená v tom jazyku, ktorý je veľmi blízky tomu, ktorý priniesli a kodifikovali Cyril a Metod. V utorok (12. 2.) bude sláviť liturgiu náš biskup a bude rozprávať aj o tom, prečo je Košická eparchia zasvätená solúnskym bratom, a prečo ich máme za svojich patrónov už 22 rokov,“ povedal s tým, že streda (13. 2.) bude zameraná na mladých. Vo štvrtok (14. 2.) bude o odkaze spomínaných svätých hovoriť predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda. „Piatok (15. 2.) večer bude tematicky zameraný na rodinu a manželstvo, keďže je na Slovensku Národný týždeň manželstva. Keď si čítame o živote týchto solúnskych bratov, je zaznamenaný pozitívny vplyv ich rodičov nielen čo sa týka vzdelania, ale aj viery,“ uzavrel Mráz.

 

Zdroj: TASR

Komentáre