V lete stúpa počet úmrtí utopením. Ako predchádzať tragédiám?

SlovenskoSpravodajstvo

Častým problémom je neodhadnutie situácie či preceňovanie vlastných síl.

Medzi hlavné letné nástrahy patrí kombinácia alkoholu, horúčavy a kúpania sa. V letnom období pribúda počet úmrtí utopením. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa ročne utopí viac ako pol milióna ľudí. Častým problémom je neodhadnutie danej situácie, preceňovanie vlastných síl či zlyhanie telesných orgánov.

„Od začiatku letných prázdnin sa podľa našich štatistík utopilo päť ľudí. Ide o prípady, pri ktorých zasahovala Záchranná zdravotná služba. Skutočné čísla môžu byť iné. Dvanásť osôb sa podarilo zachrániť vďaka poskytnutiu laickej prvej pomoci a zásahu profesionálnych záchranárov,“ informovala hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Napriek tomu, že príčiny úmrtí sú rôzne, vo veľkej miere prípadov topenia je problémom práve prítomnosť alkoholu. Ten vo vysokej koncentrácii dodáva odvahu a ľudia sa často pustia do vecí, ktoré by v triezvom stave neriskovali, čo potvrdila aj Krčová:

„Naďalej platí, že aj pri kúpaní by sme mali dbať na prevenciu. Znamená to vyhýbať sa alkoholu, ktorý sa výraznou mierou podpisuje pod čísla úmrtí, ako aj zbytočnému preceňovaniu síl. Často dochádza aj k prípadom, kedy kúpajúci sa skáču do vody, v ktorej nevidno dno a výsledkom sú ťažké poranenia hlavy a chrbtice.“

Kúpanie a deti

Letné kúpanie môže byť nebezpečné aj pre deti, na ktoré rodičia pri návšteve kúpaliska, jazera či vodnej plochy nedávajú dostatočný pozor. Rukávniky, plávacie koleso či nafukovačka nedokážu dieťa stopercentne ochrániť.

„Ak sme niekde pri vode, prípadne máme na záhrade bazén, dôležité je mať vždy deti pod dozorom, malé dieťa sa môže utopiť aj v plytkej vode, a to ani nie za minútu. Navyše, topenie je v takýchto prípadoch rýchle a tiché. Preto je nesmierne dôležité deti nespúšťať z očí,“ uviedla Krčová.

 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Pomoc plavčíkov

Na verejných kúpaliskách či plážach sa o bezpečnosť starajú plavčíci. Ich obozretnosť a kontrola je v niektorých prípadoch kľúčová. Návštevníci často nerešpektujú pravidlá a v prípade topenia nevedia správne reagovať.

„Určite by nemal panikáriť, mal by mať chladnú hlavu, hlavne v tejto situácii. Viem, že je to veľmi náročné a všetci sa snažia lapať po dychu a vynoriť sa z vody, ale tým, že začne panikáriť, tak sa začína ponárať viac a viac. Keď už vidí, že k nemu pláva plavčík, mal by sa snažiť byť v pokoji a nemal by sa snažiť na neho zavesiť, tým ohrozuje plavčíka, že sa zavesí naňho a môže sa stať, že to plavčíka ponorí. V tomto prípade máme povolené obeť aj udrieť, aby stratila vedomie a aby sme ju dokázali lepšie vytiahnuť z vody,“ povedala plavčíčka Gabriela Tatarková.

Pomôcť by tiež malo jednoduché pretočenie na chrbát, takzvané splývanie, avšak ľudia v danej situácii na toto život zachraňujúce riešenie často zabúdajú.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre