V New Yorku vydražili Einsteinov list o Bohu

SvetZaujímavosti

Dražba trvala štyri minúty, pričom prekonala všetky očakávania.

V aukčnom dome Christie's, ktorý sa nachádza v americkom New Yorku, včera (4.12.) vydražili list nemecko-amerického teoretického fyzika Alberta Einsteina z roku 1954. Vedec v ňom odmieta slovo Boh ako produkt ľudskej slabosti a zároveň zápasí so svojou židovskou identitou. List, ktorý je adresovaný nemecko-židovskému filozofovi Ericovi Gutkindovi, vydražili za 2,4 milióna dolárov.

Einstein sa v liste otvorene a kriticky vyjadruje k náboženstvu, pričom Bibliu nazýva zbierkou rešpektovaných, ale skôr primitívnych legiend. „Slovo Boh pre mňa nie je nič viac než výraz a produkt ľudskej slabosti,“ napísal Einstein približne rok pred svojou smrťou. List vydražili aj v roku 2008 za 404-tisíc dolárov.

Foto
Einsteinov list / TASR

Včerajšia dražba, ktorá prekonala očakávania aukčného domu, trvala štyri minúty. Christie's odhadoval, že dokument sa predá za približne 1,5 milióna dolárov. Kupca vrátane poplatkov celkovo zaplatí 2,9 milióna dolárov.

Einstein napísal list počas svojho pobytu v Princetone, v americkom štáte New Jersey, ako reakciu na Gutkindovu knihu Choose Life: The Biblical Call to Revolt z roku 1952, ktorá sa dotýka judaizmu, Izraela a modernosti. Teoretik odmietol názor Gutkinda, že židovský ľud je vyvolený. Einstein napísal, že zatiaľ čo s potešením patrí k židovskému národu, čisté židovské vierovyznanie je ako všetky iné náboženstvá stelesnením primitívnych povier.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre