V Notre-Dame sa bude sláviť prvá omša od požiaru

EurópaSpravodajstvo

Účastníci bohoslužieb budú musieť mať na hlavách ochranné prilby.

V parížskej katedrále Notre-Dame sa túto sobotu (15.6.) alebo v nedeľu (16.6.) uskutoční prvá omša od ničivého požiaru, ku ktorému došlo pred dvomi mesiacmi. Účastníci bohoslužieb budú musieť mať na hlavách ochranné prilby. Omša sa uskutoční pri príležitosti sviatku posvätenia oltára katedrály, pričom sa bude sláviť v kaplnke, ktorú nezachvátil požiar. Práve v nej bola uložená cenná relikvia, predpokladaná tŕňová koruna Ježiša Krista.

Bohoslužbu by malo celebrovať šesť alebo sedem kňazov, okrem arcibiskupa a niekoľkých kanonikov. Všetci budú musieť mať počas obradu na hlavách prilbu, aj keď podľa tradícií a zvykov muži v chráme prikrývku hlavy snímajú na znak úcty k Bohu. Pred omšou by sa veriaci mali pomodliť vešpery na námestí pred katedrálou.

Foto
Notre-Dame mesiac po požiari / TASR

Ako informoval biskup Chauvet, na nádvorí Notre-Dame bude postavená malá mariánska svätyňa, avšak nebude to drevená kópia katedrály. Vo svätyni bude kópia sochy madony s dieťaťom, známej ako Notre-Dame de Paris. Veriaci a pútnici sa v nej budú môcť modliť či rozjímať za prítomnosti kňaza. Pútnikom budú k dispozícii aj stánky so suvenírmi či sviečkami a kvetmi.

Biskup chcel, aby katedrála bola otvorená už počas víkendu, ale zatiaľ nemá k dispozícii povolenie parížskej prefektúry. Po požiari sa na mieste katastrofy zistili abnormálne koncentrácie olova. Z tohto dôvodu bolo nevyhnutné realizovať dekontaminačné práce, ktoré by mali byť ukončené v najbližších dňoch.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre