V Poľsku pribudne základňa pre tisíc amerických vojakov

EurópaSpravodajstvo

V súčasnosti sa v krajine nachádza približne štyritisíc príslušníkov ozbrojených síl USA.

Americký prezident Donald Trump včera (12.6.) odsúhlasil vybudovanie základne pre ďalších tisíc príslušníkov amerických ozbrojených síl v Poľsku. Náklady na jej výstavbu bude financovať poľská strana. Prezident Poľska Andrzej Duda pricestoval na návštevu do Bieleho domu. Na spoločnej tlačovej konferencii s Trumpom povedal, že z vojenského hľadiska sa prítomnosť Spojených štátov v krajine bude postupne zvyšovať aj naďalej. V Poľsku sa v súčasnosti nachádza približne štyritisíc príslušníkov ozbrojených síl USA.

Foto
Stretnutie Donalda Trumpa a Andrzeja Dudu / TASR

Trump najprv avizoval, že uvažuje o vyslaní až dvetisíc ďalších amerických vojakov do Poľska. Neskôr však vyhlásil, že americká vojenská prítomnosť v tejto krajine predstavuje obmedzenú silu. Poľsko zároveň nakúpi 32 viacúčelových bojových lietadiel typu F-35. „Chcel by som pochváliť Poľsko, že si v rámci NATO plní záväzky súvisiace s výdavkami na obranu a som rád, že ich plánuje zvýšiť nad dvojpercentné minimum,“ uviedol Trump.

Duda pozval prezidenta Spojených štátov na návštevu Poľska, ktoré si v septembri pripomenie osemdesiate výročie začiatku druhej svetovej vojny. Trumpovi sa poďakoval za nesmiernu láskavosť, s akou pristupuje ku krajine. Duda absolvoval druhú návštevu Bieleho domu za posledných desať mesiacov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre