V Šarišskom Jastrabí pri Starej Ľubovni postavia biometánovú stanicu za 17 miliónov eur

VýchodSpravodajstvo

Splyňovaciu stanicu biomasy chce spoločnosť začať stavať na budúci rok, výrobu chce spustiť v máji 2023.

Foto
Spoločnosť Fobos SWM energy, s. r. o. bude v biometánovej stanici zušľachťovaním bioplynu získavať biometán, ktorý má vlastnosti zemného plynu. Ten bude následne tlakovaný a vtláčaný do distribučnej plynárenskej siete zemného plynu. (Ilustračná fotografia) / TASR

V obci Šarišské Jastrabie v okrese Stará Ľubovňa chce súkromná spoločnosť postaviť biometánovú stanicu za 16,8 milióna eur. Prevádzka bude slúžiť na energetické spracovanie biomasy, konkrétne kukuričnej siláže, a bioodpadu k produkcii bioplynu a následne biometánu z obnoviteľných zdrojov energie.

Vyplýva to zo zámeru, ktorý na posudzovanie vplyvu na životné prostredie EIA predložila staroľubovnianska spoločnosť Fobos SWM energy, s. r. o.

Účelom navrhovanej činnosti je výstavba novej biometánovej stanice s výkonom 4,0 MW ENG. Spoločnosť v nej zušľachťovaním bioplynu získa biometán, ktorý má vlastnosti zemného plynu. Ten bude následne tlakovaný a vtláčaný do distribučnej plynárenskej siete zemného plynu. Stanica by sa mala nachádzať južne od obce v jej katastrálnom území na pozemkoch definovaných ako orná pôda, asi 1 200 metrov vzdušnou čiarou od centra dediny.

Foto
Obec Šarišské Jastrabie už podľa zámeru vydala pre spoločnosť súhlasné záväzné stanovisko k vydaniu územného rozhodnutia a stavebného povolenia. (Ilustračná fotografia) / TASR

Investor plánuje s výstavbou začať v máji budúceho roka, trvať by mala rok. Výrobu chce následne spustiť v júni 2023. Samotná obec už podľa zámeru vydala pre spoločnosť súhlasné záväzné stanovisko k vydaniu územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Firma má uzatvorenú zmluvu o prenájme pozemkov za účelom výstavby spomínanej stanice a tiež so spoločnosťou SPP – distribúcia, a. s., o pripojení zariadenia na výrobu metánu k distribučnej sieti.

„Využívanie obnoviteľných zdrojov energie ako domácich zdrojov zvyšuje bezpečnosť a diverzifikáciu dodávok energie a súčasne znižuje závislosť ekonomiky od nestabilných cien ropy a zemného plynu. Ich využívanie je založené na vyspelých a environmentálne šetrných technológiách, výrazne prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov a škodlivín,“ vysvetlila v zámere spoločnosť.

Podľa spoločnosti je dôvodom výstavby v danej lokalite dostatok vstupného biologického materiálu a možnosť dodávať biometán do distribučnej siete v správe spomínanej dodávateľskej spoločnosti. Ako ďalšie pozitíva označila napríklad priaznivú polohu z hľadiska dopravného napojenia na existujúcu cestnú sieť. V okolí miesta navrhovanej činnosti sa okrem toho nachádzajú poľnohospodárske družstvá, ktoré produkujú vstupné suroviny vhodné do biometánovej stanice.

Zdroj: SITA

Komentáre