V Snine by mal pribudnúť denný stacionár a zariadenie opatrovateľskej služby

VýchodSpravodajstvo

Čas potrebný na realizáciu stavby v súčasnosti nie je známy.

Mesto Snina uspelo so svojím projektom v prvom z dvoch kôl ohľadom denného stacionára a zariadenia opatrovateľskej služby pre ľudí so zdravotným postihnutím vo veku od osemnásť rokov. Samospráva predložila svoj projektový zámer na Úrad Prešovského samosprávneho kraja, pričom bol schválený v decembri minulého roka. „V súčasnosti mesto realizuje verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie a realizáciu stavby,“ informovala hovorkyňa mesta Snina Eva Mihaliková.

Foto
Budova pred rekonštrukciou / Mesto Snina

Vedúca oddelenia výstavby Mestského úradu v Snine Lýdia Gičová uviedla, že termín na podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok (NFP) je do 31. marca 2019, pričom čas potrebný na realizáciu stavby v súčasnosti nevedia odhadnúť. Zariadenie, ale aj stacionár by sa mali nachádzať na Námestí Božieho milosrdenstva v objekte bývalého závodného klubu Vihorlat. „Budova je vhodná pre navrhovaný účel, nachádza sa v blízkosti domova pokojnej staroby, priamo nadväzuje na malé námestie a farské priestory,“ doplnila Gičová s tým, že v blízkosti budovy je aj park. V zariadení by sa malo zamestnať šesť ľudí, v stacionári sedem.

Zariadenie opatrovateľskej služby je navrhnuté pre desiatich klientov a situované je na prvom nadzemnom podlaží, pričom ho tvoria dva trojizbové byty. „Všetky priestory sú riešené pre imobilných občanov. Súčasťou zariadenia je aj zázemie pre personál, ktorý tvorí denná izba, samostatné sociálne zázemie, dispozíciu dopĺňa technická miestnosť a miestnosť upratovačiek,“ dodala Gičová. Denný stacionár s kapacitou dvadsať osôb by sa mal nachádzať na druhom nadzemnom podlaží. Zároveň je navrhovaný aj bezbariérový vstup. „Jeho súčasťou je denná a oddychová miestnosť, výdajňa stravy, sociálne zariadenia a toalety pre imobilných. Pre personál je navrhnutá šatňa, denná miestnosť a samostatné sociálne zariadenie,“ uzavrela Gičová. V rámci stavby sú navrhované opatrenia pre zvýšenie energetickej hospodárnosti budovy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre