V Tatrách sa bude dýchať lepšie aj vďaka nápadu dvoch mladíkov

VýchodĽudsKE

Pod čistejší vzduch a viac zelene sa podpíšu aj cudzinci.

Za každý predaný diár vysadia strom v Tatrách. Mladí Popradčania – Valerián Lukačko a Matúš Horniaček vytvorili svoj vlastný zápisník, ktorý začali distribuovať do sveta. Ciele si totiž podľa nich treba dávať vždy vysoké.

„Uvedomujeme si, že väčšina biznisov začína najprv na Slovensku, a až potom ide do zahraničia. My sme zvolili opačnú cestu, na čo sme z časti doplatili pri prvej neúspešnej kampani. Nazbierali sme však cenné skúsenosti, čo sa týka anglicky hovoriaceho trhu a tie sme naplno využili pri našej druhej kampani. Ciele si treba dávať vždy vysoké. Ako sa hovorí, mier na mesiac, a ak minieš, tak možno trafíš hviezdy,“ povedal pre Košice Online Valerián Lukačko.

Prvú verziu diára vytvorili bývalí spolužiaci z gymnázia ešte na jeseň roku 2016. Pod názvom Ephemeris, čo znamená diár po latinsky, chceli preraziť prostredníctvom najväčšieho crowdfundingového portálu na svete, kde mali mesačnú kampaň. Tá však nebola úspešná a chlapcom sa nepodarilo vyzbierať požadovanú sumu. Zlyhanie pripisujú hlavne nedostatku skúsenosti.

„Napriek tomu sme sa nevzdali, zamakali sme a v decembri sa nám podarilo vytlačiť prvých 500 kusov. Následne sme na diári pracovali ďalej a v máji 2017 sme vydali verziu na druhý polrok 2017, keďže ide o polročný diár. Následne sme zozbierali spätnú väzbu, rebrandovali značku na Everest Planner a znova to skúsili na Kickstarteri, tentoraz už úspešne,“ vysvetlil Lukačko.

Foto
Valerián Lukačko (naľavo) a Matúš Horniaček (napravo) vytvorili vlastný komplexný diár / V.L.

Všetko v jednom

A prečo sa vlastne dvojica mladých chlapcov z Popradu rozhodla vydať svoj vlastný diár? „Vychádzali sme z našich vlastných potrieb, keďže na trhu nebolo nič podobné. Išlo o to, vytvoriť jeden komplexný diár, ktorý môže človek nosiť so sebou a nepotrebuje nič viac, keďže si tam dokáže plánovať víziu, polročné ciele, to do listy, vie si značiť stretnutia, robiť poznámky, budovať pozitívne návyky, zapisovať si, za čo je vďačný a podobne. Jednoducho všetko v jednom,“ priblížil Lukačko.

Ako ďalej doplnil, okrem komplexnej funkcionality, dizajnu a reprezentatívnosti je Everest Planner špecifickí tým, že je celý vyrobený z recyklovaného papiera na Slovensku. A to aj napriek tomu, že by ho v zahraničí vedeli vyrobiť lacnejšie. Zaujímavosťou je aj fakt, že za každý jeden predaný diár posadia Popradčania jeden strom v Tatrách.

„Na prelome februára a marca definitívne uzavrieme predaj, vyčíslime počet predaných kusov za zimné obdobie. Následne nakúpime sadenice v danom počte a pôjdeme ich vysádzať do Tatier vo vopred dohodnutej lokalite. Ak chce niekto pomôcť so samotnou výsadbou, tak nech sa pokojne ozve, každá ruka je vítaná.“

Galéria k článku

Tisíce hodín práce a prebdených nocí

Diár Everest Planner je len v anglickom jazyku, a ako sa mladíci z Popradu priznali, slovenskú verziu zatiaľ robiť neplánujú. Objednávok majú dosť zo zahraničia, a to najmä z USA, Kanady a Nemecka. Minimálne jeden diár si objednali aj ľudia zo Singapuru, Thajska, Chorvátska či Južnej Kórei.

„Všetci títo ľudia tak prispeli k tomu, že vďaka posadenému stromu v Tatrách sa nám na Slovensku v konečnom dôsledku bude dýchať lepšie,“ povedal s úsmevom Lukačko.

Zároveň dodal, že za výrobou vlastného diára sa ukrývajú tisíce hodín práce, tisíce investovaných eur a veľa prebdených nocí. Dôležité je podľa neho aj budovanie komunity a staranie sa o to, aby človek kupoval diár pravidelne a neprešiel ku konkurencii.

Chlapci sa v tomto roku plánujú dostať s diárom ešte viac do zahraničia a taktiež chcú pomáhať ľuďom stať sa lepšou verziou samého seba. Vlajkovou loďou bude podľa nich diár Everest Planner, ku ktorému by časom chceli pridať aj ďalšie produkty v oblasti sebarozvoja.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre