V Tatranskej Lomnici už desaťročia chátra historická budova Jurkovičovej stanice lanovky

VýchodSpravodajstvo

Prípadná rekonštrukcia objektu by si vyžiadala minimálne šesťcifernú sumu.

Historická budova údolnej stanice lanovky v Tatranskej Lomnici sa nevyužíva už viac ako dvadsať rokov, takže aj naďalej chátra. Jej vlastníkom je spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR), ktorá mala s objektom svoj zámer. Minulý rok sa tam zrealizoval pamiatkový výskum. „Pôvodný zámer revitalizácie celej oblasti v okolí Grandhotela a botanickej záhrady počítal s rekonštrukciou celej budovy a jej využitím ako multifunkčného priestoru pre reštauráciu, múzeum s projekciou, obchod a sociálne zariadenia,“ uviedol riaditeľ strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Pri príležitosti 75. výročia lanovky sa vyzbierali potrebné finančné prostriedky na pamiatkové výskumy a ideovú súťaž. Budova sa mala využívať ako multimediálny kultúrno-muzeálny priestor. Tento zámer sa však pamiatkarom nepozdával a investora čakali výrazné obmedzenia, čo potvrdil aj Slavkovský: „Väčšina z plánovaných aktivít by sa totiž musela riešiť novou prístavbou. Keďže v tejto chvíli nie je jasné, ako bude vyzerať okolie objektu, nie je namieste realizácia akýchkoľvek iných zásahov bez toho, aby sme vedeli, ako zapadnú do konceptu.“

Foto
Schátraná lanovka / TASR

TMR chce zachovať technologické zariadenie lanovky. Dôvodom je fakt, že je to najstaršie zachované zariadenie osobnej visutej lanovky na Slovensku. Ako skonštatoval Slavkovský, TMR si uvedomuje kultúrno-spoločenskú hodnotu celého objektu, ktorý by si mal nájsť svoje miesto v celom stredisku. Spoločnosť však potrebuje zatraktívniť okolie a jeho ďalšie využitie. TMR sa bude snažiť nájsť zmysluplný projekt, ktorý by zabezpečil jeho životaschopnosť. „Sme veľmi radi, že v spolupráci s Tatranským okrášľovacím spolkom sa podarilo oživiť a zachrániť budovu Encián na Skalnatom plese a boli by sme veľmi radi, keby sme boli rovnako úspešní aj v tomto prípade. Vnímame iniciatívu aj z radov vlastných zamestnancov, ktorí prikladajú ruku k dielu a prichádzajú s aktivitami a nápadmi, ako pomôcť budove pri jej záchrane,“ dodal Slavkovský.   

Budovu je potrebné komplexne zrekonštruovať, a to podobne ako objekt Encián na Skalnatom plese. V rámci revitalizácie by sa mala opraviť strecha, okná či kúrenie. Objekt si zároveň vyžiada sanáciu murovaných konštrukcií a spracovanie režimu odvodnenia celého okolia stavby. „Budovu priebežne kontrolujeme a zabezpečujeme tak, aby nedochádzalo k jej ďalšiemu poškodzovaniu. Staticky podľa našich preverení ohrozená nie je,“ povedal hovorca TMR Marián Galajda s tým, že finančná náročnosť pamiatkovej obnovy stanice zatiaľ nebola vyčíslená. Podľa Enciánu je možné očakávať, že by išlo minimálne o šesťciferné sumy.

Pamiatkový úrad odporúča obnoviť objekt na základe jeho vizualizácie z rokov 1945 - 1946 so zapracovanými dispozičnými zmenami. Budova bola totiž postavená ešte v rokoch 1936 – 1937, o desať rokov neskôr však prešla firmou Wiesner obnovou po tom, ako ju zničili ustupujúce nemecké vojská. Základný pôdorys objektu stanice, ako aj podlažnosť by mali ostať zachované a prípadná nová prístavba bude riešená ako novotvar pri nástupišti, jasne architektonicky odlíšený od pôvodnej budovy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre