Včely na Štrbskom Plese sa prebúdzajú do druhej sezóny

VýchodSpravodajstvo

Koncom augusta minulého roka sa podarilo stočiť prvé fľaše medu.

Minulý rok sa na Štrbskom Plese začal realizovať projekt s názvom Včely v horách. Na strešnú konštrukciu jedného z hotelov v najvyššie položenej tatranskej osade bolo umiestnených prvých päť včelstiev. Ako informovala riaditeľka hotela Erika Fočárová, koncom augusta minulého roka sa im podarilo stočiť prvé fľaše medu.

Foto
Včely v horách / TMR

V týchto dňoch sa včely začali prebúdzať do druhej sezóny. „Sme veľmi radi, že aj napriek dlhej zime a náročným klimatickým podmienkam naše včielky opäť vyleteli. Keďže v poslednom čase sa naozaj veľa hovorí o vymieraní včelstiev a ich dôležitosti pre ľudstvo, náš projekt chce byť jedným z tých, ktoré ukazujú cestu, ako im pomôcť. Inšpirovali sme sa umiestneniami včiel na mestských strechách v Prahe a Bratislave. Včely v našich úľoch sú v zadnej časti hotela, smerom k parkovisku tak, aby mali výlet priamo do lesa,“ uviedla Fočárová.

O včely v nadmorskej výške 1346 metrov sa stará profesionálny včelár. Hmyz sa nachádza vo farebných úľoch, ktoré sú spestrené tradičnými a prírodnými motívmi. Starostlivosť o včelstvá je realizovaná výhradne bez použitia akejkoľvek chémie, len s čisto prírodnými produktmi. V rámci tohto projektu je v hoteli aj náučná stena s informačnými panelmi o včelách a ich význame, pričom pre deti je pripravený aj náučný kútik. 

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre