Vlhová získala v Super G cenné body, víťazkou Brignoneová

EurópaŠport

Petra Vlhová obsadila vo svojom prvom super-G sezóny 18. miesto. V nedeľňajších pretekoch v Zauchensee sa tešila z víťazstva Talianka Federica Brignoneová, ktorá dosiahla čas 1:10,84 minúty. Druhá skončila Corinne Suterová zo Švajčiarska s tesným mankom štyri stotiny sekundy a tretia finišovala Ariane Rädlerová z Rakúska (+0,17 s). Líderke celkového poradia disciplíny Sofii Goggiovej z Talianska preteky nevyšli a obsadila 19. priečku.

Vlhová si pripísala cenné body do celkového poradia / TASR-AP

Tridsaťjedenročná Brignoneová si pripísala na konto už osemnáste víťazstvo vo Svetovom pohári a šieste v super-G. Práve v tejto disciplíne zaknihovala posledné tri triumfy, pred Zauchensee vyhrala v prebiehajúcej sezóne aj v St. Moritzi a v uplynulej vo Val di Fassa. "Som veľmi šťastná. Mám pocit, že dnes nepredviedol nikto perfektnú jazdu, každá niekde chybovala. Momentálne sa cítim lepšie v super-G ako v obrovskom slalome, získala som v ňom viac," povedala víťazka pre RTVS.

V nedeľu predviedla čistú jazdu, držala si ideálnu stopu a najmä v prostrednej časti išla veľmi rýchlo. Na treťom medzičase bola jasne najlepšia a v cieli bola o 17 stotín sekundy rýchlejšia ako dovtedajšia líderka Rädlerová, ktorá si pripísala prvé pódium v kariére. Z ďalších pretekárok dokázala Talianku ohroziť už len Suterová, bola veľmi blízko, no stratila práve v prostrednej časti a nakoniec jej chýbali na víťazku štyri stotiny sekundy. Goggiová si po tvrdom páde v sobotňajšom zjazde pripísala 19. miesto a v hodnotení disciplíny má náskok pred Brignoneovou už len päť bodov.

Vlhová absolvovala po sobotnom zjazde druhý štart v rýchlostných disciplínach v tomto ročníku SP a prvý v super-G. Na trať sa postavila s číslom 4 a od úvodu sa snažila o agresívnu jazdu, na treťom medzičase bola priebežne prvá, no záverečný úsek nezvládla podľa predstáv a po chybe prišla do cieľa so stratou. "Išlo sa mi celkom dobre i napriek tomu, že som urobila veľkú chybu, tak pocit bol dobrý. V podstate som išla neskoro a potom som nestíhala ďalšie bránky. Tréneri mi hovorili, aby som si zobrala viac miesta nad bránkou, ale bohužiaľ, urobila som chybu. Boli to moje prvé preteky v tejto sezóne, takže sme spokojní," povedala Vlhová vo videu Zväzu slovenského lyžovania (ZSL).

Petra si obe súťaže vyskúšala pred blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami. Je však málo pravdepodobné, že ich obe pôjde aj v Pekingu. "Myslím si, že zjazd asi nepôjdeme a super-G je otvorené," povedala.

Vlhová obsadila v sobotu 26. priečku, v nedeľu skončila osemnásta. Na trať super-G sa postavila s číslom 4 a od úvodu sa snažila o agresívnu jazdu, na treťom medzičase bola priebežne prvá a útočila na dobré umiestnenie, no v záverečnom úseku spravila chybu a prišla do cieľa so stratou 90 stotín sekundy na víťaznú Federicu Brignoneovú z Talianska. Pripísala si 13 bodov do hodnotenia SP a v celkovom poradí sa z druhého miesta opäť priblížila k vedúcej Mikaele Shiffrinovej, ktorá v Zauchensee neštartovala. Po nedeli stráca na Američanku už len 37 bodov.

"V mieste, kde vychádzame z lesa, som urobila obrovskú chybu a tam som stratila strašne veľa času. Je to dobrý výsledok, ale z toho, aký som mala pocit, akú chybu som urobila a kde som, som veľmi nahnevaná. Stála ma veľmi veľa. Bola to už taká mierna rovina a nájazd do posledného úseku. Chcela som to urobiť lepšie, no nakoniec to dopadlo takto," povedala Vlhová v rozhovore pre RTVS. Celková víťazka SP z uplynulej sezóny brala preteky v Zauchensee najmä ako prípravu na ZOH, takže z Rakúska odchádza spokojná: "Myslím si, že to splnilo účel, za ktorým sme sem išli, takže pocit mám dobrý. Išlo sa mi veľmi dobre na to, že som dlho nestála na super-G lyžiach. Išla som prvé preteky v sezóne, takže je to dobré. Ale keď som mala také dobré medzičasy, tak zamrzí, že som tam urobila veľkú chybu."

Vlhová sa pred štartom zimných olympijských hier predstaví ešte v Kronplatzi, kde je 25. januára na programe obrovský slalom. Účasť v Garmisch-Partenkirchene (27.-30. januára) predbežne vylúčila, zjazd a super-G v Cortine d'Ampezzo (20.-23. januára) sú otázne.

Do Pekingu odletí 30. januára a prezradila aj svoj predbežný program na ZOH: "Technické určite, určite pôjdeme kombináciu a potom uvidíme, čo tie rýchlostné disciplíny. Myslím si, že zjazd asi nepôjdeme a super-G je otvorené. Popravde, ešte to nie je taká otvorená téma v našom tíme. Ja som človek, ktorý nerieši veľmi veci dopredu, takže sa rozhodneme tam a podľa toho, ako to pôjde." Nad tým, či by mohla byť v Pekingu vlajkonosička, ešte nerozmýšľala: "Tak ďaleko ešte nie som. Určite by to bola pre mňa česť, ale v prvom rade tam idem kvôli pretekom."

Petra si vyskúšala rýchlostné disciplíny / TASR-AP

Momentálne sa najviac teší na to, že po náročných dvoch mesiacoch bude mať pár dní voľna a oddýchne si. "Koniec decembra i január boli veľmi náročné a už cítim trochu únavu. Preto si teraz oddýchnem, aby som zregenerovala a nabrala sily do poslednej časti sezóny. Všetko to bolo náročné, a preto sa teším na oddych," povedala Vlhová vo videu Zväzu slovenského lyžovania (ZSL).

Na víťaznú Brignoneovú mala manko 90 stotín sekundy a obsadila 18. miesto. Pripísala si tak trinásť bodov do hodnotenia SP a v celkovom poradí sa z druhého miesta opäť priblížila k vedúcej Mikaele Shiffrinovej, ktorá v Zauchensee neštartovala. Po nedeli stráca na Američanku už len 37 bodov.

super-G v Zauchensee:
      1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:10,84 min, 2. Corinne Suterová (Švaj.) +0,04 s, 3. Ariane Rädlerová (Rak.) +0,17, 4. Marta Bassinová (Tal.) +0,43, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +0,51, Laura Gaucheová (Fr.) +0,51, 7. Alice Robinsonová (N.Zél.) +0,53, 8. Elena Curtoniová (Tal.) +0,59, 9. Ester Ledecká (ČR) +0,60, 10. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,64, ... 18. Petra VLHOVÁ (SR) +0,90
      celkové poradie SP (22 z 37):
      1. Mikaela Shiffrinová (USA) 966 b, 2. VLHOVÁ 929, 3. Sofia Goggiová (Tal.) 669, 4. Sara Hectorová (Švéd.) 582, 5. Brignoneová 547, 6. Gutová-Behramiová 469
      poradie v super-G (5 z 9):
      1. Goggiová 332 b, 2. Brignoneová 327, 3. Elena Curtoniová (Tal.) 248, 4. Gutová-Behramiová 206, 5. Shiffrinová 205, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 172, ... 42. VLHOVÁ 13

Prekvapivým víťazom slalomu vo Wengene sa stal Braathen

Prekvapivým víťazom nedeľňajšieho slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov vo Wengene sa stal nórsky mladík Lucas Braathen. Do 2. kola postúpil síce až z 29. miesta, no v druhom predviedol výbornú jazdu a vyťažil aj z upravenej trate. Pred druhým Danielom Yulem zo Švajčiarska mal náskok 22 stotín sekundy, tretí Giuliano Razzoli z Talianska stratil 0,29 s. Najväčší favorit po 1. kole, víťazov krajan Henrik Kristoffersen vypadol pár bránok pred cieľom a prišiel o takmer istý triumf.

Dvadsaťjedenročný mladík Braathen si pripísal premiérové víťazstvo v slalome v kariére a len druhé celkovo. Predtým sa tešil z triumfu len v októbri 2020 v obrovskom slalome v Söldene. "Vôbec som to nečakal. Neveril som, že je možné vyhrať z 29. miesta po prvom kole," povedal Nór.

Braathen pritom postúpil do 2. kola len tesne, keď po úvodnej jazde obsadil 29. miesto časom 53,31 s, pričom 31. Liam Wallace z Kanady za ním zaostal len o šesť stotín sekundy. Prvú časť vyhral Kristoffersen. Dvadsaťsedemročný Nór sa postavil na štart 1. kola ako prvý a po bezchybnej jazde dosiahol čas 51,27 sekundy. Jeho výkon dokázal ohroziť len Rakúšan Manuel Feller, ktorý mal manko 11 stotín, tretí Nór Sebastian Foss-Solevaag strácal vyše pol sekundy. V druhom kole predviedol výborný výkon Braathen, odštartoval ako druhý v poradí a vyťažil z upravenej trate. Jeho výkon nedokázal nik prekonať, trať bola s postupom času čoraz viac rozbitá a tak to mali ďalší pretekári stále ťažšie. Mladý Nór viedol aj pred elitnou šestkou z prvého kola a už vtedy sa neveriacky chytal za hlavou. Nezdolali ho ani Feller s Fossom-Solevaagom a nakoniec ani najväčší favorit Kristoffersen. Ten bol najrýchlejší na všetkých medzičasoch a mieril za jubilejným dvadsiatym víťazstvom v slalome v kariére, no po chybe len pár metrov pred cieľovou páskou preteky nedokončil. Senzačným víťazom sa tak stal Braathen.