Vojna na Ukrajine: Domáca armáda sa pravdepodobne stiahne zo Severodonecka

EurópaVojna na Ukrajine

Odmínovanie prístavov bude trvať minimálne šesť mesiacov.

Časť Severodonecka je niekoľko dní pod kontrolou Kremľa. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj vyhlásil, že ukrajinské jednotky sa pravdepodobne budú musieť odtiaľ stiahnuť:

„Možno bude potrebné stiahnuť sa z mesta Severodoneck bombardovaného 24 hodín denne na lepšie opevnené pozície.“

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) tvrdí, že ruské sily ovládli väčšinu obytných štvrtí Severodonecka a zaútočili aj na ukrajinské pozície v priemyselnej zóne. Domáca armáda im však zatiaľ odoláva. Ruské jednotky postúpili k Slaviansku zo smeru od miest Izium a Lyman a snažili sa prelomiť ukrajinskú obranu. Invázne sily sa začali sťahovať zo svojich pozícií v Záporožskej oblasti, a to buď kvôli utrpeným stratám, alebo aby posilnili obranu v Chersonskej oblasti.

V Rusku sa kvôli nútenej mobilizácii a cenzúre o padlých vojakoch zvyšuje napätie a odpor voči vojne. Kremľom dosadené orgány na okupovaných územiach Ukrajiny sa snažia zničiť odpor Ukrajincov a nájsť prívržencov partizánskeho odboja.

Foto
Vraky ruských tankov v centre Kyjeva / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval, že o niekoľko týždňov sa spustí nový informačný systém na monitorovanie ruských vojnových zločinov na území jeho krajiny. Takzvaná Kniha mučiteľov bude obsahovať informácie o vojnových zločincoch a kriminálnikoch z ruských inváznych síl.

„Opakovane som zdôraznil, že všetci vojnoví zločinci sa musia zodpovedať za svoje činy. A my k tomu pristupujeme krok po kroku,“ povedal Zelenskyj s tým, že nový informačný systém bude zhromažďovať konkrétne fakty o konkrétnych osobách, ktoré spáchali konkrétne násilné zločiny proti Ukrajincom.

Cieľom je, aby neboli potrestaní len priami páchatelia vrátane radových ruských vojakov, ale aj tí, čo im vydali rozkazy a umožnili im tak vykonať zločiny v Buči, v Mariupole a ďalších mestách.

Foto
Nevybuchnutá ruská raketa na poli neďaleko Soledaru / TASR

Námestník ukrajinského ministra pre poľnohospodársku politiku a potravinárstvo Taras Vysockyj zdôraznil, že v prípade, ak Moskva zruší blokádu ukrajinských čiernomorských prístavov, ich odmínovanie bude trvať približne šesť mesiacov. Ak Kremeľ na to nepristúpi, Ukrajina bude môcť vyvážať maximálne dva milióny ton obilia mesačne.

„Myslím, že sme dosiahli limit. Najväčšie množstvo, ktoré dokážeme vyviezť, sú asi dva milióny ton mesačne,“ reagoval Vysockyj.

Ukrajina pred vypuknutím vojny mesačne mohla vyvážať šesť miliónov ton obilia. Jej prístavy v Čiernom mori sú kľúčové na vývoz obilia, avšak ich blokuje ruské námorníctvo. V obilných silách na Ukrajine je vyše 20 miliónov ton obilia. Tento okupovaný štát zápasí s vážnymi kapacitnými obmedzeniami, keď sa snaží vyvážať obilie po alternatívnych trasách vrátane ciest, železnice či riek, aby pomohla odvrátiť globálnu potravinovú krízu.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre