Vojna na Ukrajine: Rusko stiahlo svojich vojakov z Lymanu v Donecku

EurópaVojna na Ukrajine

Ďalšie útoky si vyžiadali desiatky obetí.

Kremeľ vyhlásil, že stiahol svojich vojakov z Lymanu v Doneckej oblasti, ktorá je jedným zo štyroch ukrajinských území anektovaných v piatok (30.9.) Ruskom.

„V súvislosti so vznikom hrozby obkľúčenia boli spojenecké jednotky stiahnuté z osady Krasnyj Lyman na výhodnejšie pozície,“ oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Domáca armáda v blízkosti mesta, ktoré bolo od jari pod kontrolou Moskvy, obkľúčila niekoľko tisíc ruských vojakov a pri vstupe do Lymanu vztýčila ukrajinskú vlajku. Hovorca Východnej skupiny ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj doplnil, že zároveň bolo oslobodených aj päť dedín blízko Lymanu.

Keď sa ruské jednotky museli stiahnuť z Charkovskej oblasti vrátane lokalít Balaklija, Kupiansk či Izium, Kremeľ argumentoval presunom skupiny jednotiek Izium-Balaklija na územie Donecka. Keď odišli z územia Kyjevskej, Sumskej a Černihivskej oblasti a Hadieho ostrova, ruský rezort obrany v tejto súvislosti hovoril o geste dobrej vôle.

Foto
Situácia po ostreľovaní v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny / TASR

Počas ostreľovania evakuačného konvoja v kupjanskom okrese v Charkovskej oblasti zomrelo najmenej 20 ľudí. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Sinehubov z toho viní ruské sily:

Okupanti zaútočili na civilistov, ktorí sa snažili uniknúť pred ostreľovaním. Toto je krutosť, ktorá nemá nijaké opodstatnenie.“

Explózie sa ozývali aj z vojenského letiska Beľbek na Kryme. Gubernátor Ruskom anektovaného mesta Sevastopol Michail Razvozžajev tvrdí, že príčinou výbuchov a následného požiaru bolo lietadlo, ktoré počas pristávania zišlo z dráhy a začalo horieť.

Foto
Vojenský výcvik v Moskve / TASR

Ukrajina vyzvala na okamžité prepustenie riaditeľa Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES) Ihora Murašova, ktorého v piatok (30.9.) zadržala ruská vojenská hliadka. Podľa Kyjeva ide o nezákonné zadržiavanie, ktoré odsúdil. Rusko informovalo Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), že Murašov bol dočasne zadržaný, aby odpovedal na otázky.

„Tento zločin je ďalším aktom štátneho terorizmu zo strany Ruska a predstavuje vážne porušenie medzinárodného práva. Rusko ho musí okamžite prepustiť,“ reagovalo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Hovorcovia Enerhoatomu povedali, že zamestnanci ZAES musia podávať hlásenia aj do ruskej štátnej agentúry Rosatom, ktorá prevádzkuje ruské jadrové elektrárne, pričom Murašov bol proti. Zatiaľ nie je známe, či to bol dôvod jeho zadržania a únosu.

Murašov mal prístup k bezpečnostným kódom, koordinoval všetky práce v elektrárni, zabezpečoval dodržiavanie protokolov a podával správy do Kyjeva. Enerhoatom potvrdil, že nestratil spojenie s elektrárňou a jej personál aj naďalej posiela do Kyjeva všetky dôležité parametre o jej fungovaní.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre