Vrtuľníky rušia obyvateľov, podľa leteckej školy legislatívu dodržiavajú

KošiceSpravodajstvo

Občania by boli najradšej, ak by sa akadémia zrušila úplne.

Letecká škola Slovak Training Academy, ktorá školí pilotov vrtuľníkov na košickom letisku, podľa obyvateľov okolitých oblastí obmedzuje život Košičanov. Zvuk vrtuľníkov údajne ruší spánok malých detí a v extrémnych prípadoch im od hluku drnčia sklá na príbytkoch. Pokoj vraj nemajú ani v nočných hodinách.

„Vrtuľníky by ponad Košice nemali lietať. Podľa mňa ide aj o ekologickú záťaž, no takisto sa aj občania sťažujú na hluk, viacerí mi povedali, že sa sťažovali mestskej polícii. Myslím, že s tou hladinou hluku ide o rušenie nočného pokoja. Registrujú to v Poľove aj Lorinčíku. Záznamy o preletoch by mali odhaliť, že lietajú ponad obydlia. Matky sa sťažujú, že ich deti nemôžu spať. Začali sme už aj s petíciou,“ predstavila problém nespokojná obyvateľka Mária Schultzová.

Letecká škola Slovak Training Academy sa bráni tým, že dodržiava všetky legislatívne predpisy a dokonca podniká kroky, aby sa úroveň hluku znížila. „Nechali sme si vypracovať hlukový certifikát, dodržiavame minimálne výšky a lietame pomedzi dediny. Dokonca vrtuľníky pristávajú južnejšie, aby centrum hluku, miesto, kde vrtuľníky pristávajú a odkiaľ odlietajú, bolo vzdialenejšie od ľudských obydlí,“ povedal odborný vedúci Slovak Training Academy Peter Korba.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček sa vyjadril, že tento problém registruje. Podľa vedenia mesta je dôležité, aby sa nastavené mantinely dodržiavali. „Jedným z riešení je vyzbrojiť mestskú políciu certifikovanými zariadeniami, ktoré dokážu namerať hluk. To by pomohlo pri riešení nielen problémov s vrtuľníkmi, ale aj v rôznych susedských sporoch, ku ktorým je mestská polícia volaná. Potom by sme mali rukolapné dôkazy a argumenty,“ reaguje na situáciu Polaček.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre