Východniarka založila ekologickú módnu značku. Jedinečné kúsky šije zo zvyškového materiálu

SlovenskoĽudsKE

Značka Bagbet ako prvá na Slovensku prišla s prepracovanou štruktúrou swapovania.

Alžbeta Irhová je mladá študentka a dizajnérka, ktorá pochádza z podtatranskej obce Veľká Lomnica. Počas štúdia v Bratislave začala šiť unikátne kúsky oblečenia. Postupne vytvorila vlastné kolekcie košieľ pre ženy aj mužov, a tak vznikla ekologická módna značka Bagbet. Košele ušité z textilného odpadu poukazujú na veľké plytvanie kvalitných materiálov v odevnom priemysle.

Foto
Alžbeta Irhová / facebook.com/Bagbet

Ako vznikol nápad založiť značku Bagbet?

„Bagbet vznikol veľmi spontánne v máji minulého roku. Bola som už unavená z klasických študentských brigád a jednoducho som potrebovala zmenu. Chcela som si vytvoriť akýsi svoj svet, v ktorom budem doma a v ktorom budem absolútne slobodná. Do veľkej miery ma v tom podporil môj priateľ a zároveň dvorný fotograf a grafik Ľubo Baran, bez ktorého by Bagbet určite nemal takú tvár, akú má v súčasnosti.“

Ako sa z hudobníčky a študentky konzervatória stala dizajnérka a módna návrhárka?

„Svet hudby a odevného dizajnu má spoločného viac, než sa zdá. V súčasnosti existujú spôsoby, ako sa dá do odevu vtkať vodivé vlákno, ktoré následne pri kontakte s ľudským telom dokáže generovať signál. Ten sa následne môže transformovať pomocou najmodernejších systémov na hudbu. Odev ma vždy fascinoval. Keď som bola malá, veľmi rada som pozorovala svoju mamku, ako doma šije. Asi najväčší zážitok som mala z toho, keď si raz ušila krásne fialové plesové šaty. Neskôr, keď som bola staršia, chcela som sa aj ja naučiť šiť. Cez letné prázdniny som si stále ušila nejaký kúsok. Väčšinu z nich mám ešte vo svojom šatníku. Všetko potrebné v oblasti šitia som sa naučila od nej. Čo sa týka dizajnu, pri kolekciách sa riadim heslom neplytvať. To znamená, že látku rôznymi spôsobmi vrstvím, prekladám a vznikajú z toho zaujímavé štruktúry.“

Aký materiál používate na dizajnovanie nových kúskov?

„V pripravovanej novej kolekcii som sa zamerala na spracovanie zvyškových materiálov. Navštívila som mnoho miest na Slovensku, kde som sa stretla s ľuďmi, ktorí sa chceli zbaviť nepotrebnej metráže látky. Taktiež sa mi podarilo nadviazať spoluprácu s výrobou, ktorá sa zbavovala zvyškových látok z výroby. Mnohokrát z týchto látok mohol vzniknúť iba jeden kus oblečenia, no zároveň ma teší, že v koši neskončili materiály, ako napríklad hodváb, satén, bavlna či ľan. Kolekcia košieľ je zasa založená na koncepte využitia textilného odpadu. Osobne si myslím, že aj košeľa, ktorá je možno na prvý pohľad nezaujímavá, sa dá prerobiť na naozaj jedinečný kúsok.“

Kto sa podieľa na tomto projekte?

„Do veľkej miery ma podporuje môj priateľ Ľubo Baran, ktorý má na starosti celkový vizuál značky. Najnovšie už na šitie nie som sama, pretože spolupracujeme s krajčírskou dielňou, ktorá funguje na Slovensku.“

Okrem iného organizujete rôzne akcie a workshopy. Ako vznikol tento nápad?

„V máji tohto roku sme sa rozhodli založiť IPRUM – Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy, pretože na Slovensku doposiaľ chýbala inštitúcia, ktorá by organizovala podujatia pre rozvoj udržateľnej módy na pravidelnej báze. Zároveň chceme vytvoriť podpornú platformu na zviditeľnenie slovenských udržateľných konceptov, ale aj informovať verejnosť o tom, čo je udržateľná móda (sustanable fashion), slow fashion, fast fashion, upcyklácia či downcyklácia. Zároveň je našou úlohou aj zozbierať informácie o tom, koľko sa na Slovensku produkuje textilného odpadu v jednotlivých intervaloch. Organizujeme SWAPy oblečenia, prednášky, diskusie, workshopy a veľa ďalších podujatí.“

Čo je SWAP?

„Slovo SWAP pochádza z angličtiny a znamená výmena. Náš SWAP je zameraný na výmenu oblečenia, kabeliek, topánok a doplnkov. Môžete priniesť vytriedené oblečenie do spoločného obehu a za odmenu si môžete odniesť neobmedzené množstvo oblečenia, ktoré sa vám zapáči. SWAPovanie v celosvetovom meradle v súčasnosti predstavuje nový spôsob ekologického nakupovania. Princíp výmeny oblečenia bol na Slovensku odjakživa. My sme však ako prví na Slovensku prišli s prepracovanou štruktúrou SWAPovania, ktorá dbá predovšetkým na recyklačnú štruktúru spracovávania textilného odpadu. Zároveň organizujeme SWAPy v pravidelnom intervale minimálne jedenkrát za mesiac. Doposiaľ sa nám podarilo zorganizovať dokopy päť SWAPov, kde sme úspešne zrecyklovali vyše 2500 kilogramov textilného odpadu.“

Čo plánujete do budúcnosti?

„Neustále sa zlepšovať v tom, čo robím. Náš sortiment sa neustále rozširuje predovšetkým o kúsky zo zvyškových materiálov. Našu novú kolekciu predstavíme už čoskoro.“

 

Galéria k článku

 

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre