Východu by mohlo pomôcť aj to, ak by v Europarlamente bolo viac východniarov

VýchodSpravodajstvo

V Európskom parlamente nás zastupuje 13 europoslancov, rodená východniarka je len jedna z nich.

Rozhodnutia Európskej únie vplývajú na životy ľudí na Slovensku bez ohľadu na to, či si to pripúšťajú, alebo nie. Dobre viditeľný aj na živote bežných ľudí je napríklad vplyv ochrany spotrebiteľa. To, že je možné do dvoch týždňov reklamovať každý výrobok, je práve výsledok rozhodnutí Európskeho parlamentu. Takisto roamingové hovory po Európskej únii sú logicky výsledkom Európskej únie. Samozrejme, máme možnosť využívať eurofondy a prihlásiť a do rôznych európskych výziev a projektov.

V Európskom parlamente nás zastupuje 13 europoslancov. Medzi nimi Ivan Štefanec, ktorý má svoju kanceláriu aj v Košiciach. Myslí si, že na východ Slovenska by mohlo ísť viac eurofondov. „Snažím sa pri prerozdeľovaní európskych prostriedkov logicky získať čo najviac prostriedkov pre Slovensko. Pri rozhodovaní o vyrovnávaní regionálnych rozdielov presadzujem, aby na východ Slovenska išlo čo najviac prostriedkov. Myslím, že by na východ Slovenska mohlo smerovať viac peňazí aj z Európskej únie. Samozrejmosťou by mala byť diaľnica, ktorá by mohla pomôcť zmazať rozdiely v regiónoch.“

Štefanec sa podieľal na sprevádzaní komisie, ktorá 17. a 18. decembra zisťovala stav problematiky s poberaním agrodotácií. „Osobitne si uvedomujem problém malých podnikateľov, ktorým by EÚ mohla pomáhať viac, no ako vidíme na príklade farmárov z východného Slovenska, nedeje sa tak. Postaral som sa o verejné vypočutie týchto farmárov v Bruseli, ktoré zarezonovalo v únii,“ dodal. Aj následkom tohto vypočutia prišla na východ Slovenska kontrola z Európskej únie, ktorá sa problému venovala.

Foto
Ivan Štefanec a Monika Smolková sa snažia v Európskom parlamente sústreďovať na východ Slovenska / TASR

Jedinou „rodenou východniarkou" v Európskom parlamente je Monika Smolková. Tvrdí, že by východnému Slovensku pomohlo, ak by bolo v Európskom parlamente viac východniarov.  „Možno by prospelo, ak by politické strany vybrali viac zástupcov z východu. Myslím, že je to dôležité a takisto považujem za dôležité, aby europoslanci chodili často do svojich „rodných“ regiónov. Je dôležité, aby aj ľudia na východnom Slovensku, niekde na vidieku, vedeli, čo Európska únia robí a ako im vie pomôcť. To je napríklad aj dôvodom, prečo máme tak nízku volebnú účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu.“

Asi pred mesiacom horel v Slovenskom Novom Meste dom. Je to obec na hranici s Maďarskom. K domu mali bližšie maďarskí hasiči, no nemohli ho prísť hasiť, lebo im v tom bránili administratívne prekážky. V nedávnom období Európska únia riešila to, aby administratívne prekážky pri takýchto prípadoch medzi členskými štátmi boli odbúrané.

Podľa Smolkovej Slováci rýchlo zabudli na to, akým problémom sme čelili pred vstupom do únie a aký komfort nám prináša. „Dokážeme rýchlo naletieť na populistické reči o tom, ako by nám samým bolo dobre. Nie je nič zlé na národnej hrdosti, ale nemusíme kvôli tomu zaostávať. V dnešnej dobe nám sloboda pohybu, tovaru a služieb zabezpečuje komfort a obrovské možnosti osloviť svojimi nápadmi aj ľudí v zahraničí. Netvrdím, že spoločná Európa nerobí aj chyby, ale bez tohto spoločenstva by sme sa vrátili niekoľko desiatok rokov dozadu,“ dodala Smolková.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre