Vysoké Tatry sú najnavštevovanejším miestom na Slovensku

VýchodSpravodajstvo

Do regiónu najčastejšie cestujú Slováci.

Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil oficiálne údaje, podľa ktorých sú Vysoké Tatry aj naďalej najobsadzovanejším a najnavštevovanejším regiónom na Slovensku. Veľhory v roku 2018 zaznamenali úspešnú sezónu v cestovnom ruchu. Vysoké Tatry aj naďalej najčastejšie navštevujú Slováci. „Rok 2018 bol v našom regióne úspešnejší ako ten predošlý, a to vo všetkých sledovaných údajoch. Počet ubytovaných návštevníkov vlani po prvý raz prekonal hranicu pol milióna, dosiahli sme takmer 512-tisíc ubytovaných hostí, čo je nárast na úrovni asi 2,5 percenta,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.

V Tatrách sa zvýšil aj počet prenocovaní, konkrétne o 2,63 percenta, pričom dosiahol hodnotu takmer 1,5 milióna. Ako konkretizovala Littvová, zároveň narástli aj tržby za ubytovanie, a to o 14,4 percenta. „Uvedené čísla preukazujú, že záujem o návštevu regiónu je a dokonca dlhodobo kontinuálne narastá. Vo Vysokých Tatrách si domáci a zahraničný turista nájde to svoje, je možné si tu vychutnať zábavu a kultúrne podujatia, obdivovať krásu prírody, prekonávať svoje ľudské limity vysokohorskými aktivitami, ale aj relaxovať.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Najvyššie nárasty boli zaznamenané v obci Štrba, kde vzrástol počet ubytovaných návštevníkov o 5,71 percenta, počet prenocovaní o viac ako 8,6 percenta a výrazný nárast tržieb za ubytovanie o takmer 13,3 percenta. „Na druhom mieste je mesto Vysoké Tatry s nárastom počtu ubytovaných návštevníkov na úrovni 3,63 percenta, počtu prenocovaní o 2,71 percenta a najvyšším nárastom tržieb za ubytovanie o viac ako 17 percent,“ dodala Littvová s tým, že mesto Poprad už druhý rok eviduje medziročný pokles vo všetkých troch kategóriách.

Do Tatier najviac cestujú Slováci, Česi a Poliaci. Zároveň čaro regiónu objavujú aj maďarskí či nemeckí turisti. Tiež bol zaznamenaný pokles ruských turistov, ktorých však nahradili Ukrajinci. „Veľmi nás teší, že spolupráca samospráv a podnikateľov, kvalitné služby a podpora rezortu dopravy výstavby, sa odzrkadľuje v narastajúcich číslach, a teda náročná práca všetkých v regióne má zmysel. Úzka spolupráca s OOCR Liptov na viacerých projektoch zvyšuje povedomie o Tatrách v zahraničí a z narastajúcich čísel sa tešia nielen naše dva regióny a kraje, ale aj Slovensko ako také,“ uzavela Littvová.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre