Výstava v Krajskom múzeu v Prešove ponúka prierez 120-ročnej histórie futbalu

PrešovZaujímavosti

V Prešove vznikol prvý futbalový klub na Slovensku.

Návštevníci Krajského múzea v Prešove si v jeho priestoroch môžu vychutnať prierez 120 – ročnej histórie prešovského futbalu. Unikátna výstava približuje začiatky futbalu na Slovensku a významný podiel Prešova pri jeho šírení koncom 19. storočia. Návštevníci tu môžu vidieť vzácne fotografie a trofeje od bývalých reprezentantov, ale aj bronzovú plaketu za 3. miesto v Pohári národov vo Francúzsku z roku 1960. Informoval o tom Rastislav Žitný z Krajského múzea.

Práve v Prešove odohrali 25. mája 1898 dve budapeštianske futbalové mužstvá prvý propagačný futbalový zápas na území Slovenska. V ten istý deň vznikol pri prešovskom telocvičnom a šermiarskom spolku ETVE aj prvý futbalový oddiel na Slovensku. „Nie je to náhoda. Prešov bol v tomto období významným športovým centrom Horného Uhorska s viacerými spolkami napojenými na športové dianie v Budapešti,“ prezradil kurátor výstavy a odborný pracovník Krajského múzea v Prešove Igor Lazorík.

Jadro futbalového mužstva ETVE Prešov tvorili hráči s ušiakovou loptou. V tejto kolektívnej hre, kde sa lopta hádzala až do vzdialenosti 50 – 60 metrov, boli dokonca sedemnásobnými majstrami Uhorska. „22. mája 1899 odohralo mužstvo ETVE v Petržalke s miestnym PTE - Prešporský telocvičný spolok, historicky prvé futbalové stretnutie klubových celkov z územia Slovenska,“ priblížil Lazorík.

Foto
Reprezentačný dres Stanislava Šestáka s podpismi spoluhráčov / facebook.com/krajskemuzeumpresov

Počas 120-ročnej histórie pôsobili v meste aj mnohé menšie kluby, ale jediným zástupcom vrcholového futbalu v Prešove sa po roku 1945 stal iba Tatran Prešov. Z jeho liahne pochádza mnoho zvučných mien, ako napríklad kapitán československej reprezentácie Gejza Šimanský, Jozef Bomba, z mladších Martin Jakubko a Stanislav Šesták. Nespochybniteľnou ikonou prešovského futbalu je československý reprezentant Ladislav Pavlovič. „Je to dvojnásobný najlepší ligový strelec a bol vyhodnotený ako najlepší prešovský športovec 20. storočia,“ dodal Lazorík.

Futbal hrával do štyridsiatich rokov a stal sa najstarším hrajúcim slovenským hráčom v histórii československej futbalovej ligy. S bývalým hráčom a trénerom Slávie Prešov Emilom Biharym sa tak podľa Lazoríka stali symbolom vernosti Prešovu, klubu a jeho fanúšikom. Najvzácnejšie predmety na výstave pochádzajú zo súkromnej zbierky syna tohto slávneho futbalistu Ľubomíra Pavloviča.

Výstava Z histórie futbalu v Prešove potrvá v priestoroch Rákociho paláca na Hlavnej ulici v Prešove až do 31. marca.

 

Zdroj: SITA

Komentáre