Výstavba zimného štadióna v Starej Ľubovni by mala byť ukončená už tento rok

VýchodSpravodajstvo

Samospráva plánuje zrekonštruovať mestskú plaváreň.

Mesto Stará Ľubovňa by chcelo dostavať zimný štadión do tohtoročnej jesene. Ako uviedol tamojší primátor Ľuboš Tomko, samospráva v pláne investícií ráta so sumou 380-tisíc eur, ktorá bude použitá na výstavbu stovky parkovacích miest, prístupovú cestu k areálu a ďalšie zdroje na prevádzku štadióna: „Projektová dokumentácia je hotová a prebieha príprava na vyhlásenie verejného obstarávania na dodávateľa týchto prác. Zmluvu s investorom sme podpísali minulý rok, ten je taktiež v štádiu finálnych príprav, rokuje s dodávateľmi technológie i stavby, s prácami by chcel začať v apríli.“

Investor nielen postaví štadión, ale ho aj bude prevádzkovať. Po ukončení výstavby by mal v meste pribudnúť nový hokejový klub. Mesto s použitím vlastných finančných prostriedkov dokončí stavbu v súlade so stanovenými požiadavkami samosprávy. Stará Ľubovňa odpredala investorovi pozemky a sociálno-prevádzkovú budovu pre umelú ľadovú plochu, ktorých hodnota na základe znaleckého posudku predstavuje 256-tisíc eur, a to za symbolické euro. Investor sa zaviazal dostavať zimný štadión s umelou ľadovou plochou s minimálnymi rozmermi 56 krát 26 metrov a hľadiskom s kapacitou aspoň sto miest. 

Foto
Novopostavená oceľová strecha sa v roku 2013 pod náporom snehu zrútila  / TASR

Tomko skonštatoval, že v meste a v jeho okolí je veľký záujem o hokej a korčuľovanie. Zimný štadión tak bude slúžiť pre približne 60-tisíc obyvateľov. Mesto sa v zmluve zaviazalo vyčleniť na prevádzku zimného štadióna 100-tisíc eur ročne po dobu pätnástich rokov. „Prevádzka bude osemmesačná, školy a školské zariadenia na území mesta budú mať 50-percentnú zľavu a na účely športových a spoločenských podujatí má mesto vyčlenených dvadsať hodín ročne, kedy môže štadión využívať zadarmo,“ doplnil Tomko.

S dokončením výstavby štadióna pomôže aj vládna dotácia z roku 2010 vo výške viac ako jeden milión eur, ktorý použili na nákup chladiacej technológie a zastrešenie existujúcej budovy. Novopostavená oceľová strecha sa však v roku 2013 pod náporom snehu zrútila a zimný štadión tak ostal nedokončený. Keďže mesto nevedelo odhadnúť termín ukončenia pretrvávajúceho súdneho sporu s predošlým zhotoviteľom stavby, začalo spolupracovať so súčasným investorom.

V Starej Ľubovni sa bude rekonštruovať aj mestská plaváreň. Prostriedky potrebné na jej revitalizáciu boli vyčíslené na približne 1,5 milióna eur. „Momentálne pracujeme na príprave projektovej dokumentácie. Predpokladáme, že to budeme financovať z vlastných zdrojov. Je to ale vec, ktorá nás tlačí, ročne prevádzka plavárne stojí zhruba 120-tisíc eur,“ uzavrel Tomko.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre