Vyučovanie v budove Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sa začne naplno v septembri

KošiceSpravodajstvo

Ak pôjde všetko podľa plánov, v letnom semestri by mohli v budove fungovať aspoň doktorandi a niektorí diplomanti.

Prvá etapa rekonštrukčných prác na budove Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach by mala byť hotová koncom januára. Potvrdil to dnes kvestor univerzity Michal Tkáč. Podľa jeho slov sa aktuálne dokončuje interiér, vo februári by sa mohlo začať už so sťahovaním nábytku.

„Robia sa obklady, dlažby, podlahy, stropy. Ukončujú sa práce na streche, takzvané oplechovanie, robili sme reštaurátorské práce na vstupnej vrchnej atike, osadili sme na streche historické vikiery, pokračujeme v reštauračných prácach na schodišti a na zábradlí, rovnako tak na vnútorných dverách. Osadili sme tiež vonkajšie okná,“ ozrejmil kvestor UPJŠ Michal Tkáč.

Ak pôjde všetko podľa plánov, v letnom semestri by mohli v budove fungovať aspoň doktorandi a niektorí diplomanti. S hromadnou výučbou však vedenie univerzity počíta až od prvého septembra 2018.

„Teraz po odovzdaní stavby začneme proces preberania stavby, kolaudácie, vybavenia všetkých potrebných povolení. Dúfame, že v letnom období budeme vedieť túto budovu využiť, a samozrejme asi ešte počítame s tým, že budeme potrebovať výpomoc technickej univerzity. A od prvého septembra budúceho roku by sme chceli slávnostne budovu znovu uviesť do užívania,“ uviedol dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach Gabriel Semanišin.

Foto
Rekonštrukčné práce na budove Prírodovedeckej fakulty UPJŠ si vyžiadajú zhruba 3,5 milióna eur

Čaká ich testovanie prístrojov a fasáda

Ako ďalej uviedol, čoskoro začnú v budove aj s inštaláciou chemických laboratórií, ktoré museli kvôli požiaru presťahovať do iných priestorov. „Čaká nás ešte celkom dobrodružná aktivita, a to zisťovanie, čo všetko z toho, čo sme uskladnili, prežilo. Lebo niektoré prístroje sú celý rok uskladnené bez toho, aby sme ich používali a až po ich definitívnej inštalácii na konečnom mieste zistíme, že či sú použiteľné alebo treba robiť väčšie opravy,“ skonštatoval Semanišin.

Vnútorný nábytok budú realizovať v dvoch etapách. Prvá etapa zahŕňa reštaurovanie nábytku, ktorý sa podarilo zachrániť. V druhej etape chcú súťažiť o nový nábytok do ostatných laboratórií a kancelárií.

Podľa Tkáča si sanačné práce vyžiadali investície vo výške 240-tisíc a na prvú etapu sa vynaložili finančné prostriedky v objeme 2,7 milióna eur. Zahŕňajú strechu, všetky vnútorné rozvody – od slaboprúdu, silnoprúdu, vzduchotechniky, teplej a studenej vody, kúrenia, plynových rozvodov, rozvodov po jednotlivých laboratóriách atď.

V pláne je sú aj práce na vonkajšej fasáde, ktoré sú aktuálne v štádiu súťaženia. Univerzita predpokladá, že tieto práce si vyžiadajú ešte zhruba 600-tisíc eur. Dokopy je to približne 3,5 milióna eur, bez započítania nábytku.

Galéria k článku

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre