Wiererová má druhé zlato, Öbergová malý glóbus, P. Fialková skončila na 24. mieste

EurópaŠport

Majsterkou sveta vo vytrvalostných pretekoch sa na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve stala domáca Dorothea Wiererová. Najlepšie zo Sloveniek skončila Paulína Fialková na 24. mieste.

Paulína Fialková tentoraz medzi najlepšie biatlonistky neprenikla / TASR

Wiererová získala po triumfe v stíhačke druhé zlato pred vlastným publikom. Stačili jej k tomu aj dve trestné minúty. Striebro získala s odstupom 2,2 sekundy Nemka Vanessa Hinzová, ktorá minula iba raz na poslednej položke. Bronz patrí Nórke Marte Olsbuovej Röiselandovej (+15,8).

Na štvrtom mieste skončila Švédka Hanna Öbergová, ktorej aj toto umiestnenie stačilo k zisku malého krištáľového glóbusu za triumf v disciplíne. Po posledných tretích vytrvalostných pretekoch v sezóne mala na svojom konte o 14 bodov viac ako Wiererová.

Paulína Fialková odštartovala preteky veľmi dobre. Prvú streľbu v ľahu absolvovala bez chyby a na medzičase mala druhý najlepší čas iba 1,6 sekundy za Nórkou Röiselandovou. Pri úvodnej streľbe v stoji netrafila hneď prvý terč, ani druhú položku v ľahu nezačala dobre, keď minula prvé dve rany. Na štvrtej streľbe zaznamenala jednu chybu. "Tretia streľba všetko pokazila. Dostala som informácie, že dávam rany vľavo hore, no neupravila som mierku. Moja chyba, mala som zareagovať, budem si to vyčítať. Podarilo sa mi prísť na strelnicu menej zadýchaná ako v šprinte, no potrápil ma vietor. Do preteku s hromadným štartom vložím už úplne všetko a buď to výjde, alebo nevýjde," povedal Paulína Fialková.

Mladšia zo sestier Fialkových Ivona si preteky pokazila na poslednej položke, skončila 40. Na prvých troch strieľala solídne s bilanciou 1-1-0. Lenže na záver zaznamenala tri trestné minúty. "Na lyžiach som sa cítila lepšie, ako vo všetkých ostatných pretekoch. Servismani odviedli brutálne dobrú prácu. Lenže vo štvrtom kole som prepískla tempo. Chcela som vygradovať tempo, lenže nechala som sa uniesť a na poslednej stojke sa mi roztriasli nohy a neustála som to. Vytrvalostné preteky nie sú moje najobľúbenejšie, ešte sú predomnou príležitosti niečo ukázať," vyhlásila.

Z kvarteta Sloveniek trafila najviac terčov Veronika Machyniaková, ktorá minula dvakrát na prvej stojke a raz na druhej streľbe v stoji a obsadila napokon 63. miesto. Terézia Poliaková odštartovala preteky zle, so štyrmi ranami mimo. Potom už minula iba raz v ľahu na tretej položke a skončila na 86. mieste. "Vytrvalostné preteky sú o streľbe, takže som sa na ňu snažila koncentrovať. Pri prvej sa mi zdalo, že ani nefúka, len taký mierny. No nepadla mi prvá, druhá, znova som pozrela na zástavky, ale vôbec som nevedela, kde si mám nastaviť mieridlá. Potom mi zakričali, že bol vietor a mala som si dvakrát 'cvaknúť'. Na ďalších položkách som si už dala poriadne záležať, aby to tam padalo," povedala Poliaková.

Majstrovstvá sveta vo švédskom Östersunde
vytrvalostné preteky žien (15 km): 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 43:07,7 min. (2 trestné minúty), 2. Vanessa Hinzová (Nem.) +2,2 s (1), 3. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +15,8 (2), 4. Hanna Öbergová (Švéd.) +38,7 (2), 5. Franziska Preussová (Nem.) +1:03,4 (2), 6. Monyka Hojniszová-Staregová (Poľ.) +1:10,1 (2), 7. Caroline Riederová (Rak.) +1:20,6 (1), 8. Markéta Davidová (ČR) +1:30,7 (3), 9. Galina Višnevská (Kaz.) +1:31,4 (0), 10. Eva Kristejn-Puskarčíková (ČR) +1:32,6 (1), ... 24. Paulína FIALKOVÁ +3:15,8 (4), 40. Ivona FIALKOVÁ +4:30,7 (5), 63. Veronika MACHYNIAKOVÁ +6:29,6 (3), 86. Terézia POLIAKOVÁ (všetky SR) +9:21,5 (5)

Poradie v SP (po 16 z 24 pretekov): 1. Wiererová 665 bodov, 2. Tiril Eckhoffová (Nór.) 571, 3. Öbergová 565, 4. Denise Herrmannová 542, 5. Röiselandová 537, 6. Ingrid Landmarková Tandrevoldová (Nór.) 436, 7. P. FIALKOVÁ (SR) 419, ... 43. I. FIALKOVÁ 95

Konečné poradie SP vo vytrvalostných pretekoch (po 3 pretekoch): 1. Öbergová 128, 2. Wiererová 114, 3. Justine Braisazová (Fr.) 112, ... 45. P. FIALKOVÁ 17, 66. I. FIALKOVÁ 1