Z diplomovej práce mladej Prešovčanky sa stala unikátna kniha

PrešovZaujímavosti

Projekt Ta Take Town prezentuje texty inšpirované mestom Prešov a jeho prostredím.

V metropole Šariša už štvrtý rok vychádzajú jedinečné noviny Ta Take Town, ktoré vydáva dvojica autorov, Kristína Šebejová a Slavo Capek. Ich názov je netradičný a výslovnosť obojaká. "Ta" je univerzálny vetný člen šarištiny a myšlienkovo nadväzuje na svetové formáty viacerých periodík. Názov novín úsmevne vysvetlil ich autor Slavo Capek v jednom zo svojich textov: „O Prešovčanoch sa hovorí, že sú „šaľene koňare“. Takí indiáni, takí Tatakovia. Tatak môže evokovať akúsi príslušnosť k fiktívnemu urbánnemu kmeňu, ktorý sa vyznačuje určitými zvláštnymi vlastnosťami. Žije na vyhradenom kúsku zeme, v akejsi rezervácii, ktorá je od zvyšku sveta izolovaná. Ta Take Town v doslovnom preklade znamená ta take mesto, že rozhodziš rukami v bezradnosci i v začudovani, ta tak to je a inak nebudze. Ber, akceptuj, abo še ošaľ. V anglicko-šarišskom: ta take town – ta ber mesto, take jak je, abo ne. So šickym šumnym i s tym planym."

Zo školského zadania vznikol nápad vydávať noviny, ktorých texty sú prioritne venované architektúre. Začiatky projektu priblížila jeho autorka, Kristína Šebejová: „Nápad vznikol, keď som bola študentkou na Fakulte umení v Košiciach a dostala som od hosťujúceho profesora z Poľska zadanie, že mám urobiť niečo o mojom rodnom meste, cez ktoré jazdil do Košíc. Keďže mi je blízke písanie, oslovila som ďalších ľudí, o ktorých som vedela, že majú niečo schované v zásuvke. Jedným takýmto človekom bol aj Slavo Capek, s ktorým dodnes tvorím všetky projekty. Z týchto textov potom vznikli noviny Ta Take Town.“

Foto
Autori knihy a novín z prostredia Prešova / Ta Take Town

Nielen nadšenci architektúry sa dvakrát do roka môžu tešiť na nové vydanie novín, ktoré vychádzajú v náklade 250 až 300 kusov. Ako priblížila Šebejová, čitateľom je na dvadsiatich stranách predstavená architektúra prešovských budov a životné príbehy ľudí, ktorí sa angažujú v rôznych sférach spoločnosti. „Projekt má podnázov Urbanné písačky inšpirované mestom Prešov. Je to istá platforma, ktorá poskytuje priestor pre ľudí, ktorí chcú povedať niečo o meste. Texty v novinách sú venované z väčšej časti architektúre, máme však viacero rubrík. Jednu z nich sme nazvali Živá architektúra mesta, teda ľudia, ktorí tvoria mesto. Myslíme si, že mesto nie je tvorené neživými prvkami, ale hlavne ho tvoria ľudia. V živej architektúre píšeme hlavne o legendárnych “postavičkách” mesta, ale píšeme aj o ľuďoch, ktorí niečo robia pre mesto.“

Na vydávaní novín spolupracuje dvojica autorov. Slavo Capek edituje a píše texty a Kristína Šebejová je ich grafickou dizajnérkou. Prispieť vlastnými textami môže aj široká verejnosť. Cieľové publikum novín nie je definované. Čitatelia si ich môžu zakúpiť na rôznych distribučných miestach. „Vydávanie novín nie je úplne špecifikované na vekovú kategóriu. Začalo sa to vo veľmi malej skupine ľudí a prostredníctvom sociálnych sietí, známych a kamarátov sa noviny dostali do väčšieho povedomia. Zatiaľ sme riešili distribučné miesta tak, že sme noviny dali do zopár kaviarní a kníhkupectiev v Prešove. Ďalšie vydanie však máme v pláne rozširovať aj do iných miest,“ uviedla Šebejová.

Foto
Krst knihy Ta Take Mesto / Ta Take Town

Ta Take Mesto

Mladí autori sa neuspokojili len s publikovaním novín. Pred mesiacom v prešovskom klube Wave pokrstili knihu Ta Take Mesto. Ako skonštatovala Šebejová, vydanie knihy je beh na dlhé trate: „Kniha bola mojou diplomovou prácou. Vznikalo to na Fakulte umení ešte počas minulého školského roka, ale reálne sa nám to podarilo vydať až prvého júna, kedy sme mali krst knihy.“ Uvedenie Ta Take Mesto do života bolo naozaj jedinečné: „Krst sme mali v prešovskom klube Wave a knihu prišiel pokrstiť profesor Oslislo z Poľska, ktorý bol myšlienkovým otcom celého tohto projektu. Zahrala nám aj veľmi extravagantná prešovská skupina Blikajúci dychový hudobný systém. Krstili sme proseccom, v ktorom bola jahoda. Mesto Prešov je po maďarsky Eperjes, čo znamená jahoda, tak sme si takto tú symboliku odvodili.“

Obsah knihy, ktorý je naozaj pestrý, načrtla Šebejová: „Kniha má podtitul Sprievodca paralelnou históriou mesta Prešov a je rozdelená na štyri časti. Prvá je Dead points, to sú budovy, ktoré stratili svoju pôvodnú funkciu alebo už vôbec nestoja. Potom je Mesto dnes, teda je to o budovách, ktoré tvoria súčasnú tvár mesta. Treťou časťou je Urbanná utópia. Sú to projekty, ktoré vznikli poväčšine na katedre architektúry v ateliéri akad. arch. Ing. Karola Gregora. Kapitolu sme nazvali urbánnou utópiou preto, lebo ide o návrhy výrazných prestavieb niektorých budov, ktoré neplnia svoju funkciu alebo sú v dezolátnom stave. Tieto prestavby však mesto nemá v pláne v najbližšom čase realizovať. Poslednou časťou je trinásť rozhovorov s ľuďmi, ktorí pôsobia v kultúrnej sfére alebo svojím špecifickým spôsobom ovplyvňujú tvár mesta.“

A čo plánujú autori do budúcnosti? Ich nápady predstavila Šebejová: „Sme si vedomí, že toto je len “zrnko piesku” všetkého toho, čo sa vlastne deje v Prešove, takže nevylučujeme, že by sme niekedy v budúcnosti urobili pokračovanie knihy.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre