Záchranári vyzdvihli pomocou žeriavu vrak potopenej lode

EurópaSpravodajstvo

Akcia pozostávala z viacerých etáp.

Maďarskí záchranári dnes (11.6.) v skorých ranných hodinách začali pomocou plávajúceho žeriavu dvíhať vrak potopenej vyhliadkovej lode Hableány. Tá sa potopila v Budapešti 29. mája po zrážke s iným plavidlom. Záchranári museli najprv vyrovnať trup lode, pretože na podloží nie je vo vodorovnej polohe. Následne vrak zdvihli do úrovne hladiny a potápači prekontrolovali kapitánsky mostík. V ďalšej etape záchranári skontrolovali priestory lode. Spolu s kórejskými potápačmi vyniesli z vraku lode štyri vrecia s telami obetí. Tri patria juhokórejským turistom a štvrté pravdepodobne maďarskému kapitánovi vyhliadkovej lode.

Foto
Vrak potopenej lode / TASR

Už predpoludním sa plavidlo podarilo vyzdvihnúť takmer nad hladinu, avšak zo zadnej časti dolnej paluby, ktorá je poškodená, bolo nevyhnutné odčerpať vodu. Záchranná akcia trvala viac ako šesť hodín a sprevádzali ju vysoké teploty. Najviac poškodená bola zadná časť lode, kde bol preliačený aj spodok plavidla.

Na vytiahnutom vraku sa môžu nachádzať dôležité stopy, ktoré pomôžu vyšetrovaniu tragédie. Polícia aj naďalej pátra po štyroch nezvestných. Ako informoval hovorca protiteroristickej jednotky TEK Nándor Jasenszky, vo vraku je množstvo usadenín. Vyhliadkovú loď majú previesť do csepelského prístavu v Budapešti, kde ju prevezme polícia a bude pokračovať vo vyšetrovaní havárie.

K zrážke vyhliadkovej a výletnej lode došlo pod Margitiným mostom v Budapešti 29. mája po 21.00 hod. Na palube vyhliadkovej lode bolo 33 juhokórejských turistov a dvojčlenná posádka. Plavidlo sa potopilo za sedem sekúnd. Bezprostredne po zrážke sa z vôd Dunaja podarilo zachrániť sedem ľudí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre