Záchranné zložky nemajú dovolenku ani cez Vianoce. Na zásahy chodia aj počas Štedrého večera

KošiceZaujímavosti

Nehody a nešťastia si neberú voľno cez Vianoce, preto si voľno nemôžu zobrať ani záchranné zložky. Hasiči, policajti a lekári musia mať zmenu aj 24. decembra večer, keď každý sedí pri štedrovečernom stole.

Vianoce trávi každý s tými najbližšími. Niektorých od štedrovečerného stola odtiahne zamestnanie, ktoré neberie ohľad na sviatky. 24. decembra pracujú záchranári, policajti aj hasiči.

Každý sa snaží pripraviť na Vianoce najlepšie, ako vie. V konečnom dôsledku to ale môže dopadnúť aj tak, že 24. decembra ešte beháte po dome, upratujete, balíte darčeky, pripravujete slávnostnú večeru a odpisujete na vianočné SMS-ky. Pri takomto zhone sa môže stať, že zabudnete na hrniec na sporáku či koláče v rúre. Nikomu neprajeme, aby musel volať domov hasičov, ale čo by sa stalo, ak by sa vám na tiesňovom čísle ozvala odkazovka? Veď aj hasiči majú Vianoce.

„Vianočné sviatky pre nás, hasičov, bývajú rušné, ľudia sú v zhone a vtedy sú len chvíľku nepozornosti ďaleko od nešťastia. Stalo sa nám, že pani odišla do obchodu, nechala zapálený adventný veniec a chytila sa od neho izba,“ povedal Tomáš Figura z Hasičského zboru v Košiciach.

Jedna zmena hasičov trvá 24 hodín, takže ak sú na Vianoce v práci, musia si Vianoce s rodinou presunúť na iný deň. „Keďže sú Vianoce, zmena je o trochu voľnejšia. Neverili by ste, ale aj hasiči si radi pozrú vianočné rozprávky v televízii. Večer si pripravíme štedrovečerný stôl, kde sa potom všetci spolu navečeriame,“ predstavil vianočnú zmenu Figura. S úsmevom dodal, že neraz už museli od krízového štedrovečerného stola vstať a utekať na zásah.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

A pokoj nemajú ani policajti. „Služba 24. decembra obyčajne pokojná nie je. Väčšina našich zásahov počas Vianoc súvisí s alkoholom. Či ide o alkohol za volantom, alebo si ľudia vypijú viac doma, to sa rôzni, no často to končí nehodou,“ priblížil službu Róbert Grega z Policajného zboru v Košiciach.

Na rozdiel od hasičov, ktorí majú 24-hodinové zmeny, sú policajti v službe 12 hodín. Keďže sa striedajú o 19.00 hod., večerať s rodinou môžu obidve zmeny. V Policajnom zbore v Košiciach majú zaujímavý prípad – na polícii robí pár. Službu si počas Vianoc musia zodpovedne rozdeliť a myslieť pri tom aj na ich dcéru. Organizovať Štedrý večer v takejto rodine je ale komplikované. „V zbore pracujem aj s mojím manželom, takže sa striedame. Ja mám Štedrý večer, on robí potom na Štefana. Stále niekto nie je doma. Za 15 rokov, čo máme našu dcéru, sme ešte ani jedny Vianoce nezažili 24. decembra všetci pokope,“ dodala policajtka Katarína Proščáková.

24. decembra pribúdajú aj noví pacienti v nemocnici. Na vine môže byť aj nový vianočný darček. „Prišla k nám pani okolo desiatej večer, že si skúšala pred zrkadlom nový sveter, ktorý dostala na Vianoce, potkla sa o koberec, spadla a zlomila si nohu. Musela teda zostať u nás vo svetri, ktorý dostala na Vianoce,“ spomína na príhodu sestra z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Alena Maďarová.

Počas Vianoc vám prajeme, aby ste nemuseli volať hasičov, záchranku či policajtov. Pokojnejšie Vianoce tak budete mať vy, no aj oni.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre