Zdigitalizované kroniky Prešova sa zachovajú pre ďalšie generácie

PrešovSpravodajstvo

V súčasnosti je spracovaných prvých dvadsať zväzkov kroník z rokov 1944 – 1975.

Metropola Šariša v týchto dňoch spúšťa jedinečný projekt s názvom Kroniky mesta Prešov – história Prešova v denníkoch mesta. Zdigitalizované mestské kroniky sa takýmto spôsobom zachovajú pre ďalšie generácie. Ako informovala hovorkyňa radnice Eva Peknušiaková, v súčasnosti je spracovaných prvých dvadsať zväzkov kroník z rokov 1944 – 1975. Na webovej stránke je sprístupnená prvá časť. „Zápisky z rokov 1944 – 1959 boli spracované retrospektívne na základe novinových článkov, ale aj svedectiev vtedajších obyvateľov mesta Prešov. Neskôr, od roku 1959 sa zápisy do kroník viedli už chronologicky,“ doplnila Peknušiaková.

Projekt navrhli pracovníci Oddelenia kultúry a cestovného ruchu, ktorí v spolupráci s nitrianskou spoločnosťou pripravili digitálnu verziu mestských kroník. Internetovú stránku, ktorá bude slúžiť aj verejnosti, technicky zabezpečujú pracovníci úseku informatiky Oddelenia podporných činností Mestského úradu v Prešove. Projekt, ktorý je financovaný z vlastných zdrojov samosprávy, je vyčíslený na dvetisíc eur. Rovnaká suma bude potrebná aj na skenovanie historických zápiskov v druhej fáze projektu.

Foto
Zdigitalizované kroniky / Mesto Prešov

Občania si vďaka moderným technológiám môžu pozrieť digitalizované kroniky vo vysokom rozlíšení. Historické zápisky sa vtedy písali rukou, respektíve na písacom stroji. „Digitalizovaných bolo zatiaľ 5444 strán, pričom najobsiahlejšia kronika má 944 strán a vytvorený archív obsahuje viac ako 33 GB dát,“ dodala Peknušiaková. Ako potvrdila vedúca Oddelenia kultúry a cestovného ruchu Mária Putnocká, cieľom projektu je dokončiť digitalizáciu mestských kroník od roku 1976 do roku 2001: „Našou ambíciou je sprístupniť verejnosti nové textologické vydanie najstaršej kroniky mesta Prešov od prešovského mestského kronikára Belu Kleina-Tesnoskalského, ktorá zachytáva udalosti v Prešove od raného stredoveku až po druhú svetovú vojnu. Ak sa nám v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove poradí vyriešiť všetky potrebné náležitosti, mesto Prešov by sa tak mohlo pochváliť kompletnou zbierkou kroník v digitálnej podobe.“

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre