Zdravotnícky výbor parlamentu vyzval Kalavskú, aby zastavila výberové konanie na záchranky

SlovenskoSpravodajstvo

Ministerka tvrdí, že rieši vzniknutý problém.

Výbor Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre zdravotníctvo počas svojho dnešného (9.10.) zasadnutia vyzval ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby podnikla kroky na zastavenie výberového konania na zdravotnú záchrannú službu. „Žiadame pani ministerku, aby vytvorila právne kroky na to, aby sa vyhlásil nový tender,“ vyhlásil predseda výboru Štefan Zelník s tým, že starý tender sa zrušil. Podľa poslancov vyvoláva pochybnosti nielen laickej, ale aj odbornej verejnosti. Kalavská tvrdí, že problém rieši a na najbližšie zasadnutie zdravotníckeho výboru, ktoré je naplánované na utorok (15.10.), príde s nejakými krokmi.

Foto
Zasadnutie Výboru NR SR pre zdravotníctvo / TASR

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency, potom nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností okolo tendra sú medializované informácie o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Predseda ÚDZS Tomáš Haško odmieta zaujatosť členov komisie. Zároveň trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Rezort zdravotníctva podal v tom prípade podnet, ktorým sa zaoberá Národná kriminálna agentúra. Haško sa po tejto kauze vzdal svojej funkcie. O svojom rozhodnutí prostredníctvom otvoreného listu už informoval aj premiéra Petra Pellegriniho. Odvolanie Haška v piatok (4.10.) navrhla Kalavská.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre