Zo soboty na nedeľu si pospíme o hodinu dlhšie

SlovenskoZaujímavosti

Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.

V noci zo soboty na nedeľu (27.-28. októbra) sa v roku 2018 skončí stredoeurópsky letný čas. V nedeľu 28. októbra si o 03.00 hod. ráno stredoeurópskeho letného času treba posunúť ručičky hodín dozadu na 02.00 hod. stredoeurópskeho času. V roku 2018 letný čas trval od 25. marca do 28. októbra. Vrátime sa k nemu v nedeľu 31. marca 2019. Letný čas platí vo všetkých štátoch Európy okrem Islandu, Ruskej federácie, Bieloruska, časti Grónska a nórskych ostrovov Jan Mayen a Špicbergy.

Vláda SR nariadením z 8. februára 2017 schválila zavedenie letného času na Slovensku na roky 2017-2021. Nariadenie nadobudlo účinnosť 1. marca 2017, týmto nariadením SR prebrala právne záväzné akty Európskej únie. Avšak Európska komisia.14. septembra 2018 pripomenula slová svojho predsedu Jeana-Clauda Junckera z 12. septembra tohto roku, že je potrebné zrušiť striedanie letného a stredoeurópskeho času, pričom je na členských štátoch únie, aby sa rozhodli, či sa ich občania budú riadiť letným časom, alebo nie.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré má túto otázku v gescii, v súvislosti s plánovaným zrušením striedania času, 19. októbra poskytlo stanovisko a podľa neho by bolo optimálne na Slovensku uplatňovať Stredoeurópsky čas, čiže „zimný“.

Foto
ilustračná fotografia / TASR

Na území Slovenska zaviedli striedanie letného a stredoeurópskeho času prvýkrát počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa letný čas uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na území Slovenska šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka letného času na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá letný čas sedem mesiacov.

Zmena času pôsobí na ľudí individuálne. Odporcovia posunu hodinových ručičiek tvrdia, že striedanie letného a stredoeurópskeho času vyvoláva u niektorých ľudí psychické poruchy, depresie a únavu. Zmenu biorytmu cítia údajne aj domáce zvieratá. Podľa psychológov možno tieto problémy zvládnuť už v priebehu niekoľkých dní vhodne zvoleným relaxom a odpočinkom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre