Zrekonštruovaná Reduta bude od jesene skrášľovať kežmarské námestie

VýchodSpravodajstvo

Projekt bol vyčíslený na približne 383-tisíc eur.

V marci minulého roka začala v Kežmarku rekonštrukcia Reduty na Hlavnom námestí. Komplexná oprava tejto národnej kultúrnej pamiatky zo 17. storočia by mala byť na jeseň ukončená. Termín rekonštrukcie sa kvôli zmene reštaurátorských prác predĺžil z pôvodných 14 na 19 mesiacov. Projekt bol vyčíslený na približne 383-tisíc eur, pričom samospráva získala nenávratný finančný príspevok z ministerstva kultúry v rámci programu Obnov si svoj dom a mesto prispelo sumou vo výške zhruba 20-tisíc eur.

Súčasťou projektu je obnova fasády, výmena dvier a okien, strešnej krytiny a poškodených častí krovu. Vzhľadom na to, že na fasáde je nástenná maľba, bol potrebný reštaurátorský prieskum a následné reštaurátorské opravy.

Obnovený bude aj vnútorný dvor, ktorý bude následne verejne prístupný a bude slúžiť pre účely expozície,“ uviedlo mesto s tým, že interiér budovy bol zrekonštruovaný v roku 2017.

Foto
Komplexná rekonštrukcia Reduty by mala byť na jeseň ukončená / facebook.com/www.kezmarok.sk

Vedúca oddelenia projektov a verejného obstarávania v Kežmarku Marta Markočiová doplnila, že prvé a druhé podlažie Reduty využíva mestský úrad a sídli tam aj Centrum podpory regionálneho rozvoja:

„Klasicisticky bola upravená v rokoch 1818 a 1819. Ďalšie úpravy nasledovali v 70. až 80. rokoch 20. storočia a po roku 2000. Má dvoj a trojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, je dvojpodlažná s podpivničením.“

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre