33 rokov od Nežnej revolúcie: Aká atmosféra bola v Košiciach?

KošiceZaujímavosti

Zaspomínajte si spolu s nami.

V tieto dni si pripomíname 33. výročie Nežnej revolúcie, ktorá viedla k pádu komunistického režimu v Československu. Kľúčové zhromaždenia sa uskutočnili najmä v Prahe a Bratislave, do boja za slobodu a demokraciu sa však zapojila aj metropola východu. Medzi protestujúcimi na Hlavnej ulici bola aj predsedníčka Českého spolu v Košiciach Dagmar Takácsová:

„To boli hviezdne okamihy, ktoré sme zažili, zhromaždenia vo vlhkom, novembrovom a decembrovom studenom čase. Ale bolo to veľmi pekné, lebo boli sme jednak mladší, mali sme ešte kus života pred sebou, nádejali sme sa, že si ten život budeme môcť lepšie zariadiť podľa svojho, podľa svojich slobodných rozhodnutí, čo sa nakoniec čiastočne splnilo, čiastočne nie. Každopádne, sú to veľmi pekné spomienky, pretože to bol skutočne zlomový okamih.“

Jednou z ikonických fotografií z košických protestov z roka 1989 je príhovor Václava Havla z balkóna Štátnej vedeckej knižnice. Na tento historický okamih si spomína aj jej zamestnankyňa Angela Eškutová:

„V tom čase som mala 19 rokov a pracovala som na poschodí na výpočtovom stredisku, kde sa stretávali účastníci tohto štrajku. Bola to veľmi pekná doba, pretože vidieť prichádzať pána Havla, pána Kňažka, Čalfu, pána Raševa, Fedora Gála, to boli neopísateľné momenty. Som na to hrdá, veľmi rada na to spomínam. Boli to veľmi pekné chvíle a zážitok z Novembra 1989.“

Z balkóna videla davy ľudí, ktorým ponúkali teplý čaj. Po pracovnej zmene aj napriek chladnému počasiu stála pred vedeckou knižnicou a tiež štrngala kľúčmi za slobodu a demokraciu:

„Sloboda prišla, bojovalo sa a štrngalo kľúčmi za slobodu, za slobodu prejavu, za slobodu cestovania, za slobodu dobrovoľného vzdelávania, nie to, čo vám bolo nanútené. Ja tú slobodu cítim, zažila som obdobie socializmu, videla som, ako sa trápia moji rodičia, nedalo sa cestovať spolu ako rodina na dovolenky, teraz sa to dá, nemohlo sa rozprávať o niektorých veciach, boli úplne tabuizované, teraz sa to dá, takže za mňa áno, ja tu slobodu vidím.“

Foto
Do Košíc prišiel aj Václav Havel / TASR

Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach ešte pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravila výstavu, ktorú pre jej úspech preklopili aj do online podoby. 3D prehliadka je dostupná na ich webovom sídle v časti virtuálna knižnica.

„Pred 33 rokmi zažili obyvatelia Československa prvý dotyk so slobodou. Mnohí si na tieto udalosti spomínajú, ale pre mladšiu generáciu je to dávna minulosť a sme veľmi radi, že sa nám podarilo aj v podobe virtuálnej výstavy uchovať spomienku na udalosti, ktoré predchádzali Nežnej revolúcii, ale aj na tie, ktoré formovali nový život k slobode,“ povedala riaditeľka VKJB Soňa Jakešová.

Výstava zahŕňa dokumenty, ktoré popisujú, čomu musela spoločnosť čeliť pred pádom totality. Jakešová pripomenula, že na projekte sa okrem knižnice podieľalo viacero subjektov:

„Naša knižnica na príprave výstavy spolupracovala s odborníkmi z Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ. Títo sa podieľali na textovej časti výstavy, ktorá zasadzuje udalosti z roku 1989 v ČSSR a na Slovensku do európskeho kontextu a tiež približuje ich korene do diania v roku 1939. Ďalším partnerom je Ústav pamäti národa.“

Ten prispel aj doposiaľ nezverejnenými situačnými správami z archívov Štátnej bezpečnosti. Výstava je spracovaná aj formou komiksu a obsahuje viaceré interaktívne prvky.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre