Adela Olšavská: Slová ako nie, nedá sa, ja nepoznám

KošiceĽudsKE

Vzťah medzi zdravotnou sestrou a pacientom je nepretržitý a jedinečný. Chorý človek túži po tom, aby sme mu v jeho ťažkých chvíľach venovali úprimný ľudský pohľad, porozumenie a podporu.

Foto
Adela Olšavská je od roku 2001 vedúcou sestrou Gynekologicko-pôrodníckej kliniky, svoju prácu nadovšetko miluje  / www.nemocnicakosicesaca.agel.sk

Adela Olšavská sa narodila v okrese Spišská Nová Ves. Po ukončení strednej školy nastúpila na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie – oddelenie šestonedelia v Nemocnici Košice-Šaca, kde pôsobí do dnešného dňa. V roku 1992 ukončila externé štúdium na Strednej zdravotníckej škole v Prešove a stala sa z nej ženská sestra. Od roku 2001 je vedúcou sestrou Gynekologicko-pôrodníckej kliniky. Je členkou Komory sestier a pôrodných asistentiek a Slovenského Červeného kríža. Nedávno získala ocenenie Slovenka roka.

Vždy som chcela byť zdravotnou sestrou a pomáhať ľuďom. Príkladom a vzorom mi bola moja teta, ktorá pracovala ako detská sestra. Natrvalo stať sa zdravotnou sestrou som sa rozhodla v 9. ročníku základnej školy. Následne som absolvovala Strednú zdravotnícku školu v Levoči, odbor zdravotná sestra. Neskôr som si urobila rekvalifikáciu ako ženská sestra. Neberiem to ako moju prácu, ale ako poslanie. Myslím si, že pracovať 44 rokov na tom istom úseku o tom aj svedčí. Svoju kariéru som začala v Šaci na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení a na oddelení šestonedelia. Práve tu ma oslovilo urobiť si rekvalifikáciu ako ženská sestra.

Najväčšie rozdiely v porovnaní s minulosťou vidí najmä v IT sektore. Ako hovorí, niekedy výsledky či žiadanky vypisovali ručne, dnes pomocou počítačov.

Keď sa človek s tým naučí pracovať, tak mu dokážu novodobé technológie veľmi uľahčiť prácu. Aj v ošetrovateľskom procese dochádza často ku zmenám. Je to vedná disciplína, ktorá stále napreduje, teda každá zdravotná sestra alebo pôrodná asistentka sa učí celý život.

Výnimočná pacientka

Každému z nás ostane v pamäti buď nejaký človek, alebo ľudský príbeh, stonásobne viac je takýchto prípadov v oblasti zdravotníctva.

„Mne utkvela v pamäti pacientka, ktorá ležala na gynekologickej JIS-ke, kde som pracovala ako ešte mladá pôrodná asistentka. Keď zomrela, povedala som si, že si ľudí, teda pacientov nemôžem tak pripúšťať, respektíve púšťať do srdca. Jej smrť som znášala veľmi emotívne. Tá pani mala obrovský rozhľad. Rozprávali sme sa o varení, pečení, politike či o zmenách v zdravotníctve. Bola to úžasná žena.“

Medzi úsmevné príhody radí najmä tie v čase, keď oteckovia začali chodiť k pôrodom a mysleli si, že to zvládnu:

A nezvládli. V dnešnej dobe už prebieha psycho-fyzická príprava, ktorú absolvujú otcovia a matky spolu. V tom vidím progres.“

Adela Olšavská tento rok získala úctyhodné ocenenie, stala sa Slovenkou roka.

Veľmi ma zaväzuje vykonávať svoju prácu, ako najlepšie viem. Stáť na doskách Slovenského národného divadla pri príležitosti jeho stého výročia, to sa nestane každému. Mne sa to stalo, avšak nie mojou zásluhou, ale vďaka nominácii. Za to vďačím vedeniu nemocnice Košice-Šaca, svojmu oddeleniu a kolektívu, v ktorom pracujem. Som človek, ktorý prijíma všetko, čo mu deň prinesie. Snažím sa zabúdať na zlé veci a myslieť len na to dobré, čo mi ešte život prinesie.

Foto
Autorka Simona s ocenenou zdravotnou sestrou Adelou Olšavskou  / RÁDIO KOŠICE

Pôrod sa odložiť nedá, ani počas pandémie

Na svoju prácu sa pozerá pozitívne a ako povedala, nikdy neberie odpoveď nie, nedá sa, nezvládnem to. Stále hľadá spôsoby a možnosti, ako vyhovieť a povedať áno, dá sa to.

Prácu sestry a pôrodnej asistentky si ľudia vážili vždy. Veď práve ony sa starajú o chorých a podporujú zdravých. Preto stále hovorím a pozývam dievčatá, aby prišli medzi nás. Keď si túto prácu obľúbite, nebude vaším celoživotným zamestnaním, ale poslaním. Budete ju robiť radostne a zo srdca. Stále tvrdím, že pracovať na gynekologicko-pôrodníckom oddelení je za odmenu.“

Aktuálnu situáciu, teda pandémiu spojenú s koronavírusom počas svojho pôsobenia v zdravotníctve ešte nezažila.

„Samozrejme, že nás pandémia zasiahla. Používame viac dezinfekcie či ochranných prostriedkov, ale pôrod sa odložiť nedá. Aj v tomto mesiaci ich máme okolo 170,“ dodala Slovenka roka s tým, že pandémiu pocítili najmä v jej prvej vlne, keď boli obmedzené operačné zákroky.

 

Komentáre