Aj bojové športy prehrávajú súboj s koronou. V centre sa však predviedli v plnej kráse

KošiceŠport

Štvrtý z košických športových piatkov ponúkol návštevníkom centra mesta naozaj netradičný zážitok. Priamo pod sochou Immaculata vyrástol boxerský ring, v ktorom svoje umenie predviedli zástupcovia klubov Box Košice, K1 team Terasa, Guard Košice a Yoseikan Budo Club Košice.

Foto
Lucia Cmárová a Peter Onuščák / KOŠICE ONLINE

„V prvom rade sme radi, že sa niečo také deje a môžeme priblížiť naše športy aj ľuďom, ktorí ich možno nepoznajú. Teší ma, že sme sa vyšli ukázať na vzduch, pretože takéto open air akcie absolvujeme spravidla iba v stredomorí, v Chorvátsku či v Taliansku. Teraz navyše nemáme veľa športových akcií a každé podobné vystúpenie preto poteší,“ povedal nám šéf kickboxového klubu Guard Peter Onuščák.

Na Hlavnú ulicu prišiel so zaujímavou zostavou, ktorá pozostávala z mužov, žien, ale aj detských členov klubu. „Divákom sme predviedli spoločne s Luciou Cmárovou a Adriánom Čulíkom lapovanie v ringu a v akcii boli aj ďalšie reprezentantky Slovenska Réka Harajda a Lea Turčaníková.“

Tým najlepším sa prišiel aj predviesť aj klub Yoseikan Budo Košice. V ringu totiž nechýbal ani čerstvý vicemajster sveta Denis Milistenfer.

„Takto v meste sme si mohli zatrénovať prvýkrát a bolo to určite príjemnejšie ako v zatuchnutej telocvični. Ukázali sme v podstate náš tréning. Rozcvičku, ale aj chvaty a hody, ktoré pomáhajú rozcvičiť celé telo,“ popísal predvedený program 17-ročný Košičan, ktorý skončil počas decembrového World Cupu v Paríži na skvelom druhom mieste. „Druhé miesto bolo skvelé, ale dúfam, že jedného dňa dokážem aj zvíťaziť. Druhým mojim snom by bolo dostať sa raz priamo do Japonska a vidieť na vlastné oči umenie veľkých majstrov tohto bojového umenia. “

Galéria k článku

Ako totiž zdôraznil tréner Yoseikan Budo Club Košice Miroslav Cisko, v tomto prípade nejde o šport, ale životnú cestu.

„Ide o japonské bojové umenie vychádzajúce zo samurajských tradícií. Vychádza z džuda, aikida a karate, pričom korene siahajú do roku 1931. Učiteľ aikida Morihei Ueshiba mal žiaka Minoru Mochizukiho a spoločne pochopili, že v bojových umeniach je potrebné rozvíjať komplexnosť. Dosiahnuť dokonalosť však nie je v jednom živote možné. Preto začali učiť všetky tieto tri umenia spoločne a od roku 1970 je yoseikan najmladším tradičným japonským bojovým umením. Jeho tvorcom je syn Minoru Mochizukiho Hiro, ktorý stále žije,“ priblížil históriu tohto bojového umenia M. Cisko.

Budo ako cesta bojovníka je hlavne o životnom štýle. Je v podstate jedno, ktoré tradičné umenie to je, v tomto smere je to rovnaké. Nie je to iba šport a vyžadovaná je naozaj komplexnosť. Aj preto nie je ľahké rozširovať našu základňu.

„V našom klube sa venujeme deťom od piatich rokov a momentálne máme do 50 členov. Trénujeme v telocvični Budokan na Watsonovej,“ priblížil Cisko.

Kickboxeri z Guardu a členovia klubu Yoseikan Budo tak trénujú v rovnakej hale. A v súčasnom období riešia aj podobné problémy spojené s koronou. Pandémia dokázala zastaviť aj bojovníkov, ktorých obrala o väčšinu súťaží.

„Súťaže sú bohužiaľ zastavené a zrušené boli aj veľké preteky, ktoré sme mali absolvovať v Španielsku. Mrzí ma to, ale vyzerá to tak, že táto sezóna je stratená,“ povzdychol si Denis Milistenfer, ktorého doplnil jeho tréner Miroslav Cisko. „Podujatia sa naozaj rušia a celý kalendár je neistý. Uvidíme teda, ako sa to bude vyvíjať ďalej.“

„Momentálne sa bohužiaľ nerozbieha svet súťaží, ale skôr tá nešťastná druhá vlna pandémie,“ povzdychol si Peter Onuščák. „Náš kalendár sme upravovali už niekoľkokrát a teší ma, že sme úspešne zvládli aspoň veľké reprezentačné sústredenie v Telgárte. Mali sme tam takmer stovku pretekárov a prebehlo aj preškolenie trénerov a dopingových komisárov.“

Už v septembri by mali kickboxeri absolvovať majstrovstvá Slovenskej republiky a zároveň aj univerzitné majstrovstvá SR v Lučenci.

„Verím, že sa nám to podarí aj napriek obmedzeniam, ktoré boli oznámené. Realizácia podujatí nad 500 ľudí má byť v septembri a máme teda dve možnosti. Buď zatvoríme halu pred divákov, alebo to presunieme na október, no podmienkou je, aby bol vtedy v hale voľný termín. My by sme boli pochopiteľne radšej, ak by si mohla užiť šampionát aj verejnosť,“ dodal prezident Slovenského zväzu kickboxu.

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre