Aj hraničné priechody na severe východného Slovenska sú dočasne uzavreté

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 14.00 hod.

Na hranici Poľska so Slovenskom sú od polnoci dočasne uzavreté niektoré hraničné priechody. Obmedzenia sa začali aj na priechodoch cez Lysú nad Dunajcom, Lysú Poľanu či medzi Čirčom v okrese Stará Ľubovňa a poľským Leluchówom.

Starosta Čirča Michal Didik zdôraznil, že nemajú problém s nelegálnou migráciou, ktorá je dôvodom uzavretia hraníc:

„Dozvedel som sa o tom v utorok (3.10.) poobede od starostu Leluchówa, preveroval som to ďalej cez primátora Muszyne a potvrdil mi to aj malopoľský maršálek. Zatiaľ by to malo byť na desať dní, keby bola nejaká zmena, budú nás informovať. Myslím si, že ak chcú chrániť hranice pred prechodom utečencov, ktorých som tu ja v živote nevidel, mali uzavrieť všetky priechody.“

Foto
Aj hraničné priechody na severe východného Slovenska sú dočasne uzavreté / TASR

Cez priechod môžu prejsť len peší s pasom a vodiči musia zaparkovať autá pred hranicou. Didik skonštatoval, že to skomplikuje predovšetkým cestovný ruch a obchodný tranzit. Podľa neho to negatívne vnímajú najmä poľskí dodávatelia tovaru:

„Ja to vnímam ako predvolebnú kampaň v Poľsku, podľa mňa nebol dôvod uzavrieť tieto priechody, pretože tu na severovýchode sme nezaznamenali žiadnych migrantov. Je to také zvláštne vidieť, že tam stojí armáda a polícia a všetkých kontrolujú.“

Do katastra Spišskej Starej Vsi patrí priechod Lysá nad Dunajcom. Primátor mesta Ján Kurňava povedal, že štát ich neupozornil na vzniknutú situáciu:

„Bol som si to osobne ráno preveriť a zistili sme, že sú tam zátarasy a armáda a polícia nepúšťajú žiadne autá. Kontaktoval som okresný úrad, s prednostnom máme stretnutie v Kežmarku, mali by sme dostať bližšie informácie.“

Kurňava skonštatoval, že obyvatelia prihraničnej oblasti často chodia do Poľska. Obmedzenie sa podľa jeho slov týka aj zamestnancov spoločnosti Zastrova, ktorí dochádzajú z poľských prihraničných obcí:

„Sme z toho sklamaní, sme v Európskej únii a neverím, že migrantov zo Slovenska do Poľska chodí cez tento hraničný priechod toľko, respektíve či vôbec tu nejakí sú. Náhodné kontroly boli spomínané v médiách, nikto však nehovoril, že priechod úplne uzavrú.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí upozorňuje občanov, že na hraniciach s Poľskom, Českom a Rakúskom je potrebné počítať s možným zdržaním vrátane kontroly dokladov:

„Je potrebné počítať aj s dopredu neavizovanými dopravnými obmedzeniami,“ uviedol rezort diplomacie s tým, že cestujúci by mali v záujme rýchleho a bezpečného prechodu hraníc mať dostatočnú časovú rezervu.

Aj v Tatranskej Javorine v popradskom okrese je zatvorený jeden z hraničných priechodov. Vodiči áut sa nedostanú cez Lysú Poľanu, keďže hranicu medzi Podspádami a Jurgowom kontrolujú poľskí vojaci. Starosta Miroslav Michaľák uviedol, že doposiaľ nezaznamenali väčšie problémy, avšak občania sú z tejto situácie prekvapení:

„Vedeli sme, že sa asi chystajú kontroly, ale nič sa nehovorilo o tom, že sa hranica zatvorí, neboli sme o ničom informovaní. Pre nás je to strategická hranica, 90 percent nákupov riešime v Poľsku, keďže najbližšie väčšie mesto je od nás 25 kilometrov. Stretol som sa aj s takými informáciami, že zavreté sú aj Podspády, čo nie je pravda, takže ľudia majú obavy.“

Priechod cez Lysú Poľanu využívajú predovšetkým poľskí turisti, ktorí prichádzajú do Tatier a na Morské oko. Cez Podspády prechádzajú najmä ľudia, ktorí idú nakupovať do Nového Targu. Michaľák si myslí, že kontroly sú politicky motivované. Zároveň dodal, že v regióne nemajú problém s migrantmi, a to aj napriek tomu, že približne pred troma týždňami tam bola skupinka utečencov zo Sýrie:

„Zdržiavali sa chvíľu v dedine, zrejme čakali na nejakého prevádzača. Smerovali z Maďarska cez Slovensko do Poľska a ďalej do Nemecka. Policajti ich však nemohli zadržať, len ich monitorovali a asi po dvoch hodinách z obce odišli. Ide skôr o ojedinelý prípad.“

Foto
Kontroly na hraniciach zaviedli aj Česko a Rakúsko  / TASR

Poľská pohraničná stráž (SG) vysvetlila, že kontroly realizuje len na vstupe do krajiny. Cestujúci môžu prekračovať hranice len na určených miestach a s dokladmi, teda občianskym preukazom alebo pasom. Podľa poľskej vlády je pravdepodobné, že kontroly sa po desiatich dňoch predĺžia.

 

Cestné hraničné priechody:

Radoszyce – Palota

Barwinek – Vyšný Komárnik

Muszynka – Kurov

Piwniczna-Zdrój – Mníšek nad Popradom

Jurgów – Podspády

Chyžné – Trstená

Korbielów – Oravská Polhora

Zwardoň – Skalité

 

Železničné priechody:

Lupków – Palota/Medzilaborce

Muszyna – Plaveč

Zwardoń – Skalité

 

Rezort diplomacie uviedol, že ďalších 11 hraničných priechodov slúži len pre peších, konkrétne pre občanov Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, ich manželských partnerov a deti.

 

Hraničné priechody pre peších:

Oženna – Nižná Polianka

Konieczna – Becherov

Leluchów – Čirč

Niedzica – Lysá nad Dunajcom

Łysa Polana – Tatranská Javorina

Chochołów – Suchá Hora

Winiarczykówka – Bobrov

Ujsoły – Novoť

Bór – Oščadnica/Vreščovka

Zwardoń – Mýto

Jaworzynka – Čierne-Skalité

 

SG pripomenula, že prekračovanie hranice na turistických priechodoch, napríklad horských v Tatrách, nie je povolené a považuje sa za nelegálne.

„Myslím si, že toto problém nebude, tých turistov je tu už v tomto období menej,“ reagoval Michaľák.

Foto
Kabinet tvrdí, že obnovenie kontroly na hranici s Maďarskom je jedným z kľúčových opatrení (Ilustračná fotografia) / TASR

Vláda na svojom dnešnom rokovaní rozhodla o obnovení kontrol na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom od 5. do 14. októbra.

„Kontroly sa budú vykonávať po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie,“ vysvetlilo ministerstvo vnútra.

Kabinet tvrdí, že obnovenie kontroly na hranici s Maďarskom je jedným z kľúčových opatrení, ktoré má pomôcť znížiť počet nelegálnych migrantov. Rezort vnútra doplnil, že občania tretích krajín cez Slovensko len prechádzajú do iných štátov Európskej únie:

„Pretože ide prevažne o cudzincov, ktorých návrat do domovskej krajiny nie je možný z dôvodu prekážky administratívneho vyhostenia a nie je účelné ich ani zaistiť, zotrvávajú určitý čas na našom území.“

Migranti považujú Slovensko za bezpečnú krajinu, z ktorej im nehrozí vytlačenie mimo schengenského priestoru. Tento rok dominuje takzvaná sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy. Vláda eviduje jej nárast od vlaňajšieho augusta. Slovensko od začiatku roka do 1. októbra zaznamenalo takmer 40-tisíc nelegálnych migrantov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje jedenásťnásobný nárast.

„Napríklad, len za mesiac september 2023 evidujeme viac nelegálnych migrantov ako za celý minulý rok,“ dodalo ministerstvo vnútra.

Premiér Ľudovít Ódor vyhlásil, že kontroly na hraniciach s Maďarskom budú náhodné a zamerané najmä na podozrivé vozidlá. Cieľom je čo najmenej obmedziť plynulosť premávky. Ódor to však nepovažuje za riešenie migračnej situácie v Európskej únii:

„Urobíme to, ale veľký efekt to pre Európu ako takú mať nebude.“

Ódor pripomenul, že Slovensko nevie hermeticky uzavrieť hranice. Zo strany Únie by uvítal reformu viacročného finančného rámca, z ktorého by sa mohlo vyčleniť viac peňazí aj na sily na schengenských hraniciach.

Predseda vlády potvrdil, že o migrácii bude rokovať aj na neformálnom samite Európskej únie v španielskej Granade:

„Nie všetky cesty, ktorými sme sa vydali v minulosti, boli efektívne. Uvidíme, ako sa k tomu postavia naši kolegovia.“

Štátny tajomník rezortu vnútra Martin Královič vníma zavedenie dočasných kontrol zo strany Česka, Poľska a Rakúska za opatrenie, ktoré popiera princíp schengenského priestoru a voľného pohybu. Na hraniciach pôsobia policajti a vojaci. Kontroly budú stáť zhruba štyri milióny eur mesačne. Pre potreby polície bolo vyčlenených 500 vojakov. Na zelenej hranici sa neočakávajú zmeny.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre