Aj Košičania sa môžu zapojiť do Kvapky krvi pre detskú onkológiu

KošiceSpravodajstvo

Kampane sa vlani zúčastnilo takmer 2000 darcov.

Detská fakultná nemocnica (DFN) v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) v Košiciach odštartovala 17. ročník kampane s názvom Kvapka krvi pre detskú onkológiu. Jej cieľom je pripraviť dostatok zásob na leto, kedy je darcov menej a narastá počet úrazov pacientov, ktorí potrebujú transfúziu.

Primárka pracoviska NTS v Košiciach Jitka Mačalová pripomenula, že kampane sa vlani zúčastnilo takmer 2000 darcov, vďaka ktorým mohli pripraviť približne 6000 transfúznych liekov, pričom ide o krvné deriváty s obsahom červených krviniek, krvných doštičiek alebo plazmy:

Kvapka krvi pre detskú onkológiu a všetky choré deti je jedinečným podujatím na Slovensku. Uskutočňuje sa iba v Košiciach a zapájajú sa do nej pracoviská NTS SR i v Prešove a v Poprade. Môžem vyjadriť iba veľkú vďačnosť za to, že prichádzajú darcovia krvi a máme viac krvi potrebnú pre pacientov. Za každú kvapku sme vďační.“

Foto
Cieľom kampane je pripraviť dostatok zásob krvi na leto (Ilustračná fotografia) / TASR

Oddelenie košickej detskej onkológie a hematológie je, žiaľ, dlhodobo preplnené. Jeho primárka Viktória Halušková pre Košice Online uviedla, že sa starajú o pacientov vo veku 0 až 19 rokov z celého východného Slovenska:

„Je to pre nás neoceniteľná pomoc, pretože krvné preparáty sú takmer dennou súčasťou liečby onkologického pacienta. My sme za rok podali 513 transfúzií, čiže je to na dennom poriadku u nás deťom podávať transfúzie. Preto si veľmi vážime, že celý rok sú tie preparáty pre naše deti dostupné, či už sú to červené krvinky, doštičky, alebo krvná plazma. Vždy sú pripravení nám pomôcť, keď zavoláme na NTS. Tie deti to naozaj denne potrebujú, niektoré deti aj niekoľkokrát za deň.“

Kvapka krvi pre detskú onkológiu potrvá do konca júna na pracoviskách NTS v Košiciach, Prešove a Poprade a tiež v rámci mobilných odberov.

„Každoročne sa táto akcia uskutočňuje s vynikajúcim výsledkom pozitívnym v tom, že deti majú cez letné obdobie dostatok pomoci zo strany ostatných obyvateľov Slovenskej republiky, darujú im krv, majú dostatok prostriedkov na to, aby sme im pomohli. Táto práca ľudí, celého tímu je obrovským a nenahraditeľným prínosom pre zdravie človeka. Nemáme totižto žiadny iný prostriedok na to, aby sme pomohli tomuto človeku ako len to, že použije krvný derivát,“ skonštatoval riaditeľ DFN Andrej Koman.

Záujemcovia vo veku 18 až 60 rokov vrátane alergikov, celiatikov, diabetikov či s vysokým krvným tlakom môžu darovať najvzácnejšiu tekutinu každý pracovný deň od 7.00 do 14.00 hod.

Komentáre