Aj Košičania si môžu dať požehnať veľkonočné jedlá

KošiceSpravodajstvo

Ako to bude v katedrále, na Juhu a KVP?

Súčasťou liturgického slávenia Veľkej noci je aj obrad požehnania jedál, ktorý je charakteristický najmä pre východné Slovensko. Veriaci prichádzajú do chrámov na Bielu sobotu, respektíve Veľkonočnú nedeľu s košíkmi plnými typických pokrmov. Tento obrad sa dnes uskutoční aj vo Farnosti svätej Alžbety, čo nám potvrdil kurátor košickej katedrály Tomáš Harbuľák:

V Dóme svätej Alžbety budeme požehnávať každú polhodinu, štyrikrát za sebou od 15.00 hod., takže o 15.00, 15.30, 16.00 a 16.30 hod. Môžete si vybrať ten najvhodnejší čas pre vás, prípadne ho spojiť s poklonou v Božom hrobe.“

Foto
Súčasťou liturgického slávenia Veľkej noci je aj obrad požehnania jedál / TASR

Kňazi Farnosti Kráľovnej Pokoja v mestskej časti Juh budú podľa farára Martina Novotného požehnávať veľkonočné jedlá aj v posledný marcový deň:

„Požehnanie jedál v našej farnosti bude v sobotu (30.3.) o 15.00 hod. v Kostole Kráľovnej Pokoja a 15.30 hod. v kostole Ducha Svätého. Zároveň bude možnosť posvätiť jedlá aj po ranných svätých omšiach v nedeľu (31.3.), a to po svätej omši, ktorá je o 7.00 hod. v Kostole Kráľovnej Pokoja a po svätej omši, ktorá je o 8.00 hod. v Kostole Zoslania Ducha Svätého.“

Farár Peter Sýkora v rozhovore pre Košice Online povedal, že podobne to bude aj vo Farnosti Božieho milosrdenstva na Sídlisku KVP:

„V sobotu o 8.00 hod. sa budeme modliť v tichu pri Božom hrobe ranné chvály a posvätné čítanie. Prerušíme trošku to ticho na námestí medzi svätyňou a farou požehnaním jedál, ktoré je typické na východnom Slovensku. Na KVP budeme požehnávať jedlá o 15.00 a 16.00 hod.

Komentáre