Odborníci v tejto súvislosti pripomínajú očkovanie.
Väčšina európskych štátov vrátane Slovenska v uplynulých mesiacoch eviduje nárast počtu prípadov čierneho kašľa. Ochorenie bolo v porovnaní s predchádzajúcim obdobím viac hlásené napríklad v Belgicku, Česku, Chorvátsku, Dánsku, Holandsku, Španielsku, vo Švédsku či Veľkej Británii. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) registruje tento rok na Slovensku vyše 4500 prípadov tohto ochorenia, pričom za uplynulé obdobie bola najhoršia situácia v roku 2010.
Detská fakultná nemocnica v Košiciach eviduje tento rok päť hospitalizácií v súvislosti s čiernym kašľom. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach pre Rádio Košice uviedol, že počet prípadov postupne rastie.
„Oproti predchádzajúcim mesiacom evidujeme nárast počtu ochorení, a to za júl 43, august 39, september 66. Zvýšené počty prípadov niektorých infekčných ochorení, ako je napríklad čierny kašeľ, sa zvyknú cyklicky objavovať zhruba každých päť rokov. Približne tak dlho trvá, kým počet vnímavých ľudí v populácii vzrastie natoľko, že sa ochorenie dokáže ľahšie šíriť,“ povedala Veronika Tarkovská z RÚVZ v Košiciach.
Vnímavú populáciu tvoria ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní, ako aj osoby, u ktorých časom došlo k významnému poklesu ochranných protilátok. Od začiatku roka je tak v pôsobnosti košického RÚVZ hlásených vyše 260 prípadov čierneho kašľa, z toho najviac u novorodeniatok a dospievajúcich vo veku 15 až 19 rokov.
RÚVZ na Zemplíne v ostatných rokoch evidoval sporadické prípady tohto ochorenia. Za uplynulé tri roky to bolo v okrese Michalovce a Sobrance bez výskytu. Nárast prišiel posledné mesiace, pričom zatiaľ je to v tomto roku 35 prípadov pre okres Michalovce a dva za sobranecký okres.
„Základné očkovanie proti pertussis v ročníku narodenia 2021 k 31. augustu 2023 predstavovalo za okres Michalovce 91,4 percent a v okrese Sobrance 96,3 percent,“ spresnila regionálna hygienička Janka Stašková.
Preočkovanie proti čiernemu kašľu je možné aj v dospelosti, obvykle kombinovanou vakcínou naraz s očkovaním proti tetanu a záškrtu, ktoré sa podstupuje vo veku 30 rokov a následne každých 15 rokov. O možnostiach preočkovania sa proti čiernemu kašľu je potrebné sa informovať u svojho všeobecného lekára.
Krivka s počtom ochorení sa tento rok dvíha aj v okolí hlavného mesta, čo nám za RÚVZ v Bratislave potvrdila Katarína Nosálová:
„V Bratislavskom kraji bolo k 11. októbru 2024 nahlásených celkovo 840 ochorení na pertussis. V kraji evidujeme v roku 2024 najvyšší výskyt tohto ochorenia za posledných päť rokov.“
Vakcinácia proti čiernemu kašľu je na Slovensku dlhodobo zaradená do povinného pravidelného očkovania detí a očkovacia látka je plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Prípadné odkladanie vakcinácie na neskorší vek by podľa ÚVZ v niektorých prípadoch mohlo zbytočne zvýšiť riziko nákazy.
Čierny alebo aj divý kašeľ je vysoko infekčné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty. Prejavuje sa silnými záchvatmi kašľa a patrí k najzávažnejším chorobám v detstve, vyskytuje sa však aj v neskoršom veku. Nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou.
Autor: RÁDIO KOŠICE