Aj na východe pribúdajú dopravné nehody s účasťou kolobežkárov

VýchodSpravodajstvo

Musia dodržiavať viaceré pravidlá, ktoré však často porušujú.

Koncom augusta sa v Trenčíne stala tragická nehoda. Kolobežkár pod vplyvom alkoholu narazil do chodkyne, ktorá zraneniam podľahla. Od začiatku roka do 6. septembra došlo k 74 dopravným nehodám s účasťou kolobežkára s pomocným motorčekom. Denisa Bárdyová z Prezídia Policajného zboru spresnila, že 11 z nich bolo aj s účasťou chodca:

„Pri jazde na kolobežke je obzvlášť potrebné dbať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a uvedomovať si faktory vplývajúce na bezpečnosť a plynulosť, ktorými sú napríklad znížená viditeľnosť, hmla, stav cesty, ako je dážď alebo blato, čo zvyšuje riziko šmyku alebo neskoršieho spozorovania kolobežkára alebo cyklistu vodičom motorového vozidla, respektíve neskoré spozorovanie prekážky (nerovnosť, výtlk) v cestnej premávke samotným kolobežkárom.“

Medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd zavinených kolobežkármi patrí nevenovanie sa plne vedeniu a nesledovanie situácie v cestnej premávke, ale aj neprispôsobenie sa rýchlosti jazdy svojim schopnostiam či odbočovanie bez znamenia o zmene smeru jazdy. Niektorí kolobežkári nedávajú prednosť v jazde, nesprávne prechádzajú cez cestu či po chodníku.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová pripomenula, že kolobežkári sú povinní dodržiavať viaceré pravidlá:

„Samovyvažovacie vozidlo smie na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny viesť len osoba staršia ako 15 rokov. Vodiči samovyvažovacích vozidiel smú jazdiť len jednotlivo za sebou. Vodič samovyvažovacieho vozidla je povinný počas jazdy oboma rukami držať riadidlá s výnimkou prípadu, keď dáva znamenie o zmene smeru. Počas jazdy nesmie viesť psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie vozidla alebo ohrozovali iných účastníkov premávky. Na jednomiestnom samovyvažovacom vozidle nie je dovolená jazda viacerým osobám.“

Košická krajská polícia eviduje v tomto roku šesť dopravných nehôd v metropole východu s účasťou kolobežkárov. V piatich prípadoch sa ich účastníci zranili ľahko a osoba pri jednej z nehôd utrpela ťažké zranenia.

Podobná situácia je aj v Prešovskom kraji, čo nám potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Jana Ligdayová:

V období od januára do júna tohto roku evidujeme na pozemných komunikáciách Prešovského kraja celkom päť dopravných nehôd, na ktorých mali účasť vodiči kolobežiek. V troch prípadoch išlo o zrážku kolobežky s osobným motorovým vozidlom. V jednom prípade išlo o kolíziu kolobežky s motocyklom a v jednom prípade došlo k zrážke kolobežky s chodcom. U jedného kolobežkára bolo zistené požitie alkoholu. Výsledok u neho vykonanej dychovej skúšky presiahol hodnotu dvoch promile. Jeden vodič e-kolobežky utrpel ťažké zranenie, jeden vodič e-kolobežky utrpel ľahké zranenie a jeden chodec utrpel ľahké zranenie.“

Polícia sa pri kontrolách zameriava na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky všetkými jej účastníkmi vrátane kolobežkárov.

Komentáre