Aj na východe sa očkuje vakcínami adaptovanými na omikron

KošiceKoronavírus

Epidemiologická situácia sa pravdepodobne zhorší.

Ministerstvo zdravotníctva tento týždeň spustilo registráciu na očkovanie vakcínami proti ochoreniu COVID-19 adaptovanými na variant omikron. Ide o upravené verzie pôvodných očkovacích látok od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna. Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom webovej stránky korona.gov.sk. Petra Lániková z rezortu zdravotníctva vysvetlila, že do konca týždňa im budú pridelené termíny podľa dostupných kapacít očkovacích centier:

„Tieto vakcíny je možné podať iba ako posilňujúce (tzv. booster) dávky. Adaptované vakcíny môžu byť podané ako prvé alebo druhé posilňujúce dávky osobám starším ako 12 rokov a najskôr o tri mesiace po podaní poslednej dávky. V prípade osôb, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, je možné podať posilňujúcu dávku adaptovanej vakcíny najskôr po troch mesiacoch od prekonania ochorenia.“

Na Slovensku bude počas prvého týždňa očkovania otvorených 15 vakcinačných centier predovšetkým v nemocniciach, ale aj v ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých aj pre deti a dorast. Východniari sa budú môcť dať zaočkovať vakcínou Spikevax v poliklinike v Sabinove a vakcínou Comirnaty v prešovskej nemocnici a tiež v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, čo nám potvrdila jej hovorkyňa Monika Krišková:

Naše vakcinačné centrum na Rastislavovej ulici v takzvanej Starej nemocnici je každému záujemcovi o očkovanie k dispozícii v pracovných dňoch od 8.00 do 14.00 hod. Podľa aktuálnych pokynov ministerstva zdravotníctva budeme podávať aj novú adaptovanú vakcínu Pfizer Omikron, aby sa zabezpečila lepšia ochrana proti aktuálne dominantnému variantu omikron. Vakcínu proti omikronu začneme v našom vakcinačnom centre podávať od 22. septembra od 12.00 hod., aj bez registrácie. Druhú adaptovanú vakcínu Spikevax Moderna zatiaľ nemáme k dispozícii.

Foto
Novými vakcínami sa očkuje aj v Košiciach  / UNLP

Prognózy

Adaptované vakcíny sú určené pre zdravú populáciu aj rizikové skupiny obyvateľstva. Môžu sa aplikovať kombinovane, teda po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19, ktorá je, respektíve bola dostupná na Slovensku. Profesor Vladimír Krčméry očakáva, že epidemiologická situácia sa s príchodom jesene a zimy mierne zhorší:

„Keď príde november, december, január, február, musíme počítať, že pribudne aj chrípková, aj pneumokoková epidémia a tieto tri choroby dokopy môžu veľmi zamiešať karty. Budeme sa snažiť, aby sme očkovanie treťou dávkou robili atraktívne. Toto je jedna z dobrých prevencií. Nikoho, samozrejme, nebudeme nútiť a budeme sa snažiť pozitívne motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať. Myslím si, že všetky doterajšie štúdie, aj tie, čo sú v Amerike, ukázali, že tieto duálne vakcíny dobre fungujú a znižujú možnosť prenosu omikronu aj ďalších nových variantov.“

Na Slovensku niekoľko mesiacov prevláda omikron. Infektológ Pavol Jarčuška predpokladá, že v populácii budú aj naďalej dominantné podobné varianty:

„Čiže budú to oveľa ľahšie priebehy infekcie, ako boli pred rokom a pol, dvomi rokmi. Stále máme relatívne veľký počet starých a chorých pacientov, ktorí sú koinfikovaní koronavírusom, tým za zhoršuje ich základné ochorenie, čiže najmä na tých je zacielené očkovanie.“

Komentáre